Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hrdinové letecké nehody Boeingu 737? Kovboj, hasič a ledově klidná pilotka, která začínala u námořnictva

Ekonomika

  18:00
FILADELFIE - Letecká nehoda v USA, při které zemřela žena, má hned několik hrdinů. Kromě pohotové pilotky, která začínala v americkém námořnictvu, projevili velkou odvahu také hasič a muž v kovbojském klobouku. Oba se snažili zachránit ženu, kterou podtlak vytáhl do půli těla ven z letadla. Díky nim z Boeingu nevypadla, následkům zranění ale později podlehla.

Pilotka Tammie Jo Shults, která přistála s poškozeným letadlem. foto: Reuters

Poslední letecká nehoda, při které zemřel člověk v osobní linkové dopravě, se stala v USA v roce 2009. Po devíti letech přišla další, tentokrát na trase z New Yorku do Dallasu. Příčinou byla porucha motoru Boeingu 737. Dalších 8000 letadel přitom létá se stejným typem motoru.

Dva hrdinové riskovali život, aby zachránili ženu, která málem vypadla z rozbitého okna Boeingu 737. Při nehodě se odtrhla část krytu levého motoru a rozbila okno. Vzniklá díra nasála jednu z cestujících, kterou se povedlo dvěma mužům dostat zpátky do letadla. Žena bohužel svým zraněním později v nemocnici podlehla.

Fotka cestujícího Martyho Martineze přímo z paluby letadla.

Někteří cestující se snažili díru ucpat oblečením a dalšími věcmi. Nic ale nepomáhalo, všechny předměty podtlak vysál ven. Matka dvou dětí, Jennifer Riordanová, tak visela několik minut z rozbitého okna.

Hrdina v kovbojském klobouku a hasič

Největší odvahu na palubě projevili dva muži z Texasu - farmář v kovbojském klobouku Tim McGinty a hasič Andrew Needum. „Když jsme viděli, že je okno rozbité a žena z něj visí ven, tak jsme se ji hned snažili vytáhnout zpět. Nebyla dostatečně silná, skočil k nám hasič a pomohl ženu dostat zpátky dovnitř,“ popsal televizi NBC Tim McGinty.

„Někteří hrdinové nosí plášť, ten můj nosí kovbojský klobouk,“ řekla pro USA Today manželka Tima McGintyho.

Experti zkoumají poškozený motor Boeingu 737

Nehoda se stala v úterý na palubě Boeingu 737 od společnosti Southwest Airlines. Letoun letěl z New Yorku do Dallasu. Letadlo nouzově přistálo ve Filadelfii. Díky ledově klidné pilotce nezahynuli další cestující a 143 cestujících s dalšími 5 členy posádky vystoupilo na mezinárodním letišti ve Filadelfii. Sedm lidí se při nehodě lehce zranilo.

Pilotka, která začínala u námořnictva

Šestapadesátiletá pilotka Tammie Jo Shultsová předvedla chladnou hlavu a s Boeingem bez problému přistála. I když na palubě nastala panika, tak se Shultsová dokázala vypořádat s poruchou motoru. „Dělali jsme pouze svoji práci,“ reagovala pilotka po přistání.

Pilotka Tammie Jo Shults, která přistála s poškozeným letadlem.

Tammie Jo Shultsová byla v 80. letech podle amerických médií jednou z prvních stíhacích pilotek amerického námořnictva. Létala na stíhačce F/A-18. Má za sebou 8 let aktivní služby v armádě a už jako malá toužila po tom, stát se pilotkou. Americké letectvo ji nepřijalo, sen si splnila právě až v námořnictvu. Na začátku 90. let pak začala pracovat ve společnosti Southwest Airlines.

Se stejným motorem létá 8000 Boeingů

Letecké společnosti začaly po nehodě provádět inspekci motorů letadel Boeing 737. Právě poškození motoru totiž bylo příčinou vážné nehody. Americký Úřad pro civilní letectví ve středu uvedl, že si objednal inspekci asi 220 tryskových motorů. Francouzští vyšetřovatelé oznámili, že do USA vyšlou svůj tým. 

Části z poškozeného letadla.

Na celém světě je v letadlech Boeing 737 více než 8000 motorů stejného typu. Všechny nejnovější stroje by měly být vybavené tímto motorem. Asi 20 až 30 procent motorů přitom vlastní například aerolinky Korean Air. 

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Mohlo by vás zajímat