Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Huawei touží být světovou jedničkou ve smartphonech, říká jeho šéf

Ekonomika

  11:11
Praha/Šanghaj - Z velkých světových výrobců smartphonů roste čínský Huawei nejrychleji. Vyplácí se mu větší důraz na prémiové modely i investice do zlepšení pozice na zahraničních trzích. Podle prezidenta divize Handset Business Kevina Ho tak může firma do pěti let pomýšlet na první místo mezi výrobci chytrých telefonů.

Kevin Ho, prezident divize chytrých telefonů Huawei foto: Huawei

Jak si vedete ve střední Evropě?

V uplynulém roce váš region rostl velmi rychle, a to především v České republice a Polsku. Máme tu úspěšné produkty jako třeba P8 Lite. V roce 2016 chceme pokračovat v navyšování našeho tržního podílu. Abychom získali i koncové uživatele, budeme rovněž více investovat do marketingu. Doufáme ve velmi dobrý rok.

Jak chcete v těchto zemích, které jsou citlivější na cenu, uspět s novými dražšími modely?

Například v Polsku je naším nejprodávanějším modelem P8 Lite, v České republice a na Slovensku je tento typ také velmi populární. Cena se pohybuje okolo 300 eur, jde tedy o střední třídu. Znamená to, že i když jsou tyto trhy cenově citlivé, s dobrým designem a kvalitní marketingovou podporou zaujmou masy zákazníků i jiné produkty než ty nejlevnější.

My jsme toho dosáhli tím, že se náš marketing v poslední době na těchto trzích soustředil na dražší a lépe vybavený model P8, zákazníci si pak díky jeho znalosti sami našli cestu k dostupnější alternativě v podobě P8 Lite, který je asi o 200 eur levnější. Tato strategie, kdy marketingově propagujeme prémiový smartphone a uživatelé si mohou koupit jeho o něco levnější variantu, se nám velmi vyplácí.

Kdy jste se rozhodli vsadit na dražší smartphony?

Hodně investujeme do výzkumu a vývoje, před několika lety jsme se ovšem rozhodli investovat více i do značky a designu. Připravili jsme tedy prémiové modely, které nám zároveň pomáhají zvyšovat povědomí o samotné značce Huawei. I na trzích, kde hraje velkou roli cena, totiž uživatelé touží po tom, mít lepší smartphone.

Jak to myslíte?

Mnozí zákazníci vyměnili své obyčejné mobilní telefony za chytré sotva před dvěma lety. Přitom předpokládali, že smartphone budou využívat v podstatě stejně jako dosavadní obyčejný přístroj. Jenže po dvou letech zjišťují, že se jejich přístup k telefonu zásadně změnil, že používají spousty aplikací. Tito zákazníci tak jsou ochotni připlatit si při koupi nového přístroje něco málo peněz, aby získali lepší model s lepší výbavou. V zemích jako Česká republika se tak v současnosti soustředíme na prodej telefonů střední třídy, kterými mnozí mohou nahrazovat své starší přístroje z nejlevnější kategorie.

Celý rozhovor se šéfem divize chytrých telefonů značky Huawei, Kevinem Ho, si přečtěte v aktuálním čísle magazínu Index LN. K dispozici je na stáncích nebo v naší on-line čtečce.

Nové vydání magazínu Index LN vychází 6.6. v Lidových novinách

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat