Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hušák: Jogurt je zdravý, ale tygři rádi maso

Ekonomika

  9:30
Jméno Aleš Hušák patří letos k nejfrekventovanějším. Příčinou je konkurz Sazky. Firma, která vydělávala miliardy korun, dnes tone v miliardových dluzích. Aleš Hušák stále zůstává generálním ředitelem. Tvrdí, že věřitelé jako tygři rvou Sazku na kusy a vedou proti němu dezinformační kampaň.

Šéf Sazky Aleš Hušák. foto:  František Vlček, Lidové noviny

LN Proč neodstoupíte?
Nemohu, musím podat odvolání proti prohlášení konkurzu a musím to odvolání řídit.

LN Není spíš důvodem, že Sazka nemá peníze, aby vám vyplatila odstupné ve výši dvouletého platu, tedy 30 milionů korun?
Je zvláštní, že máte informace, které nemohu potvrdit ani vyvrátit. Sumy, o kterých hovoříte, zdaleka neodpovídají tomu, jak to má být skutečně. Dnes to je zcela vedlejší otázka. Dnes je otázka jiná: zda Sazku zachráníme, nebo ne. Ty zvěsti o penězích jsou součástí dezinformační kampaně, kterou proti mně vedou určití pánové. Chtějí se mstít, protože nic jiného neumí.

Vše o kauze Sazka

LN Proč se chcete odvolávat?
Je mou povinností odvolání podat, protože kdybych je nepodal, dopouštím se v podstatě trestného činu a akcionáři by mne mohli žalovat. Já i naši právníci jsme přesvědčeni, že proces nebyl v pořádku.

LN V čem?
Pohledávky, kterým nemělo být přiznáno právo hlasovat, právo hlasovat získaly, přestože jsou sporné a je jasné, že neexistují. Naopak pohledávky, které existují, nebyly připuštěny. Absolutně nejskandálnější je, že se soudu ztratí šest miliard korun včas přihlášené pohledávky.

LN Podle konkurzního správce to byla pohledávka podmíněná – a stejně by hlasovat nemohla...
Na to se jen ptám: Jak to může kdo vědět dopředu?

LN Jak vznikla šestimiliardová pohledávka firmy Bestsport za Sazkou, když Sazka je věřitelem Bestsportu v souvislosti s financováním výstavby O2 areny?
Bestsport svým majetkem poskytoval zajištění v hodnotě 250 milionů eur, jeho majetkem je aréna. Pohledávka je hodnota zajištění arény, zástavní právo, které má Bestsport. To právo je postupně vypláceno. To znamená, že ta pohledávka reálně existuje.

LN Jaké právní kroky po odvolání připravujete?
Teď se dokončuje odvolání proti prohlášení konkurzu. Pracuje na tom mnoho lidí. Myslím, že to bude kvalitní podání. A vedle toho tam začíná padat spousta dalších podání, která směřují proti procesu jako takovému, proti uznání či neuznání pohledávek.

LN Kdy podáte odvolání?
Co nejdříve. Nechci s tím otálet. Chci ale, aby bylo kvalitní a aby bylo jasně vidět, že soud pochybil.

LN Jak dlouho proces potrvá?
Může to být i roční záležitost.

LN Co budete dělat, když bude odvolání zamítnuto?
To je předčasná otázka. Pokud by to vrchní soud zamítl, pak ten proces už je poměrně rychlý. Dojde ke zpeněžování konkurzní podstaty, nejprůhlednější by to bylo v jakési dražbě. Já jsem ale přesvědčen, že vrchní soud uvidí všechny chyby, které se staly, a vrátí to zpátky. Otázkou je, jestli v té době bude v Sazce dost peněz, aby mohla fungovat. Po dohodě s konkurzním správcem jsme společnost stabilizovali, už prvního června jsme vyplatili zaměstnancům mzdy, které měly přijít až čtrnáctého.

LN Co podle vás vede věřitele k útoku na Sazku?
Odpověď je jasná. Vybudovali jsme společnost, přes kterou ročně teklo dvacet miliard korun. A slovy pana Šmejce – podcenili jsme iracionalitu situace, ó to velké neštěstí, jakési sověty tady vlastní finanční skupinu, jak je to možné, jak to, že to není v soukromých rukou? Prostě někdo chtěl ten hotovostní tok.

LN Tok peněz se ztenčil, jak Sazka skončila v prvním čtvrtletí?
Provozní zisk za první tři měsíce, kdy jsem ještě společnost řídil, byl nižší než loni. Ale pořád jsme udělali nějakých 260 milionů korun zisku. Musela se ale dělat mimořádná účetní závěrka a do té padly všechny účetní souvislosti s ukončením výplaty obligací – a tím jsme se dostali do účetní ztráty 700 milionů korun.

LN Jak může skončit ve ztrátě sázková firma, kde polovina vsazených peněz jde na výhry a druhá polovina je ziskem?
Je to složitější. Ne všechny hry měly padesátiprocentní výhernost. Byla tam spousta her, které měly výhernost 90 procent. A pak jsme měli silnou neloterijní činnost, jako dobíjení mobilních telefonů, placení složenek a podobně, tam výnos nebyl padesát procent.

LN Aktuální pomocí Sazce by měly být miliony korun od věřitelů. Kolik nabídli?
Vím o jedné nabídce, která přišla, ale nevím, zda byla přijata. Byla od lidí, se kterými jsem spolupracoval. Nevím, jestli Martin Ulčák tu nabídku podával za Gladiolus, nebo jinou firmu.

LN Údajně je potřeba půl miliardy korun. Pomohlo by tolik?
Je otázkou, co z těch peněz zaplatit a co ne. Může to pomoci a nemusí. Domnívám se, že první starostí konkurzního správce pana Cupky je řešení nejožehavějších problémů. Kolik na to bude, je jeho věc.

LN Jsou nejožehavějším problémem nevyplacené výhry?
Když jsem předával funkci, všechny výhry byly vyplacené, včetně výhry 103 milionů korun. Pan Korynta na odboru her a loterií ministerstva financí mi řekl, že výplatu té výhry už mají potvrzenou.

LN Jaká je hodnota Sazky?
Záleží na tom, kolik bude kdo ochoten v dražbě zaplatit. Ještě loni byla hodnota značky 15 miliard korun.

Šéf Sazky Aleš Hušák.

LN Šel byste i vy do dražby?
Nemám tolik peněz. Je ale mnoho investorů, kteří by se soutěže zúčastnili. Ti, kdo dluhy spekulativně skoupili, zcela určitě prohrají. Pokud dosud investovali čtyři miliardy, to už je na hraně návratnosti. Každá koruna navíc znamená, že už se jim nevrátí. Je možné Sazku poměrně dobře reinkarnovat, ale dluhová služba musí být snížena.

LN Jak byste lidi přinutil, aby Sazce věřili a znovu začali sázet?
Já jen kroutím hlavou. Někdo investoval čtyři miliardy proto, aby získal hotovost, která se tam vytvářela. A dál pokračuje v kampaních. Třeba i proti mně. Nechápu, že si ti lidé neuvědomují, že dnes škodí eventuálně jen sami sobě. Jsou obklopeni štáby právníků, kteří žijí z protahování sporů. Jen se divím Kellnerovi a Komárkovi, že jim to nedošlo. Pravděpodobně mají asi hodně práce a nevidí, že škodí tomu, koho chtějí postavit na nohy. Přesvědčujte tygra, že jogurt je zdravý, když má rád maso.

LN Pánové Kellner a Komárek ale nejsou jediní zájemci...
Samozřejmě, mohou se objevit i jiní investoři. Stoprocentně Martin Ulčák, ale mám zprávy i o dalších.

LN Pokud by Sazku vydražili ti jiní investoři, přijdou současní o své peníze?
O velkou část určitě. A proto jsou taky tak hysteričtí. Já vím, že proti mně realizují obrovskou dezinformační kampaň, která nemusí být jen v mediální rovině. Tam budou figurovat i žaloby, to je metoda jejich práce.

LN Kde jste v případě Sazky udělal největší chybu?
Z deseti rozhodnutí musí být šest správných. Čtyřikrát se mohu mýlit. Tím, že nejsme dokonalí, vznikají vazby mezi lidmi, důležité je i napravování chyb. Nesmíte ale dělat zásadní chyby. Má zásadní chyba souvisí se stavbou arény, tehdy jsme neměli věřit politikům. Ale nelituji toho. Myslím, že se podařilo skvělé dílo, které nás všechny přežije.

LN Co budete dělat, až nebudete ředitelem Sazky?
Vezmu si volno, odpočinul bych si. A nejpravděpodobněji bych šel do zahraničí studovat.