"Vedení Sazky neváhá v těchto hodinách účelově vytvářet virtuální závazky Sazky, podle všeho v řádech miliard korun. Předpokládáme, že s pomocí takto vykonstruovaných dluhů chce manipulovat insolvenčním procesem v neprospěch skutečných věřitelů, tedy mimo jiné také na úkor České spořitelny, mobilních operátorů, Skupiny KKCG.
Vše o kauze Sazka |
Cílem je oslabit jejich pozici ve věřitelském výboru," řekl mluvčí PPF Milan Tománek.
Soud poslal Sazku do úpadkuMěstský soud v Praze dnes ustanovil insolvenčním správcem firmy Josefa Cupku a rozhodl o svolání schůze věřitelů na 26. května. Způsob řešení úpadku soud nestanovil; má na to lhůtu do tří měsíců od rozhodnutí o úpadku, a to nejdříve po svolané schůzi věřitelů. Více čtěte zde. |
"Je potřeba zdůraznit, že činnost loterijní společnosti i po tomto kroku nadále běží, jsou přijímány sázky a vypláceny výhry. Zároveň probíhají jednání s partnery," řekl Tuna. Sazce může nakládat s majetkem do výše půl milionu korun. Větší částky musí schválit insolvenční správce.
Úvěr od GladioluProzatímní věřitelský výbor Sazky jednal o úvěru společnosti Gladiolus, který by měl podle předsedy představenstva Sazky Aleše Hušáka uspokojit pohledávky věřitelů. Výsledek jednání se objeví ve středu v insolvenčním rejstříku. Gladiolus spoluvlastní společnosti Penta a |
Konkurz nebo reorganizace
V případě právnické osoby připadají v úvahu dvě možnosti řešení po vyhlášení úpadku - konkurz nebo reorganizace. Konkurz by nejspíše znamenal konec Sazky jako takové, je při něm totiž zpeněžen veškerý majetek dlužníka a výtěžek si následně rozdělí věřitelé. V případě Sazky se ale hovoří spíše o možnosti, že soud povolí reorganizaci firmy. Společnost by tak nadále fungovala podle soudem schváleného plánu, na jehož vypracování se obvykle podílejí věřitelé, dlužník i insolvenční správce.
Insolvenční návrh na Sazku jako první podal 17. ledna Radovan Vítek (nedávno své pohledávky postoupil skupině PPF), 4. března pak společnost KKCG Structured Finance podnikatele Karla Komárka. Poté 21. března podal na Sazku insolvenční návrh i místopředseda představenstva Roman Ječmínek a v pátek se připojil generální ředitel a předseda představenstva Sazky Hušák.
Sazka podle informací insolvenčního rejstříku dlužila k 10. březnu 26 různým věřitelům 1,37 miliardy korun po splatnosti.