Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Husákovy děti nemá kdo nahradit, potřebujeme lidi ze zahraničí, říká šéf svazu průmyslu


Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy. | foto: Michal Turek, MAFRA

Premium Rozhovor
Až začnou odcházet do důchodu dnešní padesátníci, budeme potřebovat každý rok 30 až 35 tisíc nových zaměstnanců ze zahraničí, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Nemáme lidi. To je věc, která je v Česku zakořeněná, a je to obrovský problém. Vláda a poslanci se moc nedívají do statistik. Kdyby ano, viděli by, že v brzké době začnou do důchodu odcházet Husákovy děti. Trh práce opustí ročně o 30 tisíc víc lidí, než kolik na něj vstoupí. To je přece takový vykřičník, že kdybych byl premiér nebo ministr práce, alarmoval bych vládu, že je třeba ihned začít hledat řešení.

Svět sužuje nedostatek pracovních sil, hrozí globální růst cen potravin

Říkat, že to vyřeším rekvalifikací nezaměstnaných, může jen blbec. Z těch 230 tisíc lidí bez práce – když budu hodně měkký – polovina dělat nebude, práce jim smrdí. Nelžeme si. Jsou to lidé, kteří nikdy nedělali nebo jsou v šedé ekonomice, sem tam si něco vydělají a spolu s dávkami jim to stačí. A jsou tam i lidé, kteří nemají žádnou kvalifikaci a jsou využitelní jen krátkodobě na pomocné práce. Třeba na stavbě či v lesnictví. Ale do průmyslu, dopravy či obchodu asi těžko. Tyto lidi prostě do standardní práce nedostaneme.

Lidovky.cz: Co s tím?
Potřebujeme lidi ze zahraničí. Lidi mladé, vzdělané, kteří by sem přišli s rodinami a začali tady trvale žít. Lidi do IT, do marketingu, se znalostmi obchodních zvyklostí Západu. Když do Polska nebo Estonska přijde člověk třeba z Ukrajiny, už za 14 dní či za měsíc pracuje ve firmě, která si ho vybrala. U nás to není za šest a někdy ani za devět měsíců kvůli postupu okolo zákona o pobytu cizinců.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!