Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Hypotéky v říjnu opět zdražily. Lidé si na bydlení půjčovali méně než loni

Bytový dům. foto: Shutterstock

PRAHA - Průměrná úroková sazba hypoték v říjnu zrychlila růst na 2,10 procenta ze zářijových 2,04 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Loni v listopadu a prosinci byla sazba na minimu 1,77 procenta. V prosinci začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb. Letos začala zvyšovat sazby také Česká národní banka.
  10:07

Během října si lidé sjednali 8667 hypotečních smluv, což je o 432 více než v září. V meziročním srovnání počet smluv klesl o 817. Objemy v říjnu také vzrostly a vyšplhaly se na 17,94 miliardy korun. V září to bylo o 847 milionů korun méně. V meziročním srovnání byly o 845 milionů korun nižší.

Pražan vydělává na nový byt přes 12 let. Roční plat vystačí jen na koupelnu

„Průměrné sazby Hypoindexu dále potvrzují, že si banky jako reakci na zvyšování základních sazeb ČNB zvolily pomalé promítání utahování měnové politiky do hypotečních úvěrů. Každé další zvýšení sazeb ČNB však přinese vyšší reakci bank. Pokud bude mít ČNB repo sazbu do dvou let okolo tří procent, které nedávno zmínil guvernér ČNB, čekaly by nás v té době i u hypotečních úvěrů sazby, na které jsme byli zvyklí před deseti lety lety,“ uvedl analytik Fincentra Josef Rajdl.

V říjnu 2007 byla průměrná sazba 5,24 procenta. Postupně pak rostla do roku 2008, kdy v srpnu dosáhla vrcholu 5,82 procenta.

Poslední dva měsíce klesá průměrná výše hypotečního úvěru. Klienti bank si půjčují méně, ale průměrná hypotéka pod dva miliony klesla naposledy přesně před rokem. V říjnu letošního roku si lidé půjčovali v průměru 2,069.946 korun.

Zdražování hypoték pokračovalo i v listopadu. Většina bank sazby zvedla od 0,1 do 0,3 procentního bodu. Další se k tomuto kroku chystají. Důvodem byl růst úrokových sazeb ČNB. Současně dál stoupají ceny bytů a podmínky pro získání hypotéky jsou přísnější.

„České hypotéky zdražují a zdražovat budou i nadále. Důvodem je utahování měnových šroubů ze strany ČNB,“ řekl ČTK analytik Cyrrusu Lukáš Kovanda. Roli hraje také zpřísňování podmínek pro poskytování hypoték. K růstu sazeb přispívá i postoj Evropské centrální banky, která se připravuje na ukončování programu rozsáhlého odkupu aktiv, známého jako kvantitativní uvolňování. Průměrná sazba hypoték v ČR je tak za říjen nejvýše za poslední dva roky, podotkl.

Lidé, kteří si nyní berou hypotéku, by měli uvažovat o fixaci na co nejdelší dobu, soudí ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Růst sazeb je zatím pozvolný a změna fixace tak nebude neúměrně zvyšovat splátky. Přesto v případě, že se zhorší ekonomická situace a začne růst nezaměstnanost, mohli by se někteří klienti dostat do potíží. Při nuceném prodeji nemovitosti lze vzhledem k vývoji nemovitostního trhu očekávat, že její cena převýší hypoteční úvěr. V takovém případě sice vlastník přijde o nemovitost, ale zůstane bez dluhů, a ještě získá doplatek, poznamenal.

Češky bohatnou a čím dál více nakupují byty. V Praze už se vyrovnají mužům

„Růstový trend je zřejmý, ale žádný z ukazatelů neříká, že se dočkáme skokového zdražení,“ dodal ředitel poradenské firmy Chytrý Honza Jiří Paták. Každá desetina procenta sazby nahoru znamená u milionové hypotéky na 30 let růst splátky o přibližně 50 korun. Postupný růst tak nebude žádné drama a silný zájem o hypotéky bude příští rok pokračovat, dodal.

„Poptávka po bydlení ale zatím neslábne. Spousta kupujících má pravděpodobně v plánu stihnout nákup nemovitosti ještě před koncem roku,“ uvedl výkonný ředitel Reality IQ Ondřej Mašín. Zájem o nákup nemovitostí není zdražením hypoték dotčen, trh funguje ze setrvačnosti, doplnil ředitel Next Reality Robert Hanzl. Ochlazení zájmu očekává s příchodem Vánoc a začátkem Nového roku, kdy tradičně ubývá realitních transakcí. „Toto ochlazení bude zásadní v růstu cen nemovitostí, které jsou v dnešní době na maximech,“ odhadl.

Autor: