V letošním prvním pololetí vyvezly německé energetické firmy celkem 27,9 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Opačným směrem přiteklo 23,9 TWh. Kvůli nárůstu dovozu však exportní přebytek znatelně klesl. Zatímco v prvních šesti měsících loňského roku činil 10,9 TWh, ve stejném období letoška to byly jen čtyři TWh.
Import elektřiny v letošním prvním půlroce totiž vzrostl o 25 procent, export se naopak snížil o sedm procent.
ČTĚTE TAKÉ: |
Podle statistiků se do tohoto výsledku promítlo odstavení sedmi nejstarších jaderných elektráren v zemi a poruchového bloku v Krümmelu po březnové havárii v japonské atomové elektrárně Fukušima.
Německá vláda je nejprve nechala odpojit ze sítě na tři měsíce a následně prosadila jejich trvalé vyřazení z provozu. Zbývajících devět jaderných zařízení v Německu potká stejný osud v letech 2015 až 2022.
"Tyto údaje ukazují, že Německo vyrábí i přes odstavení řady atomových elektráren stále víc proudu, než spotřebuje," komentoval data statistického úřadu Aribert Peters z německého svazu spotřebitelů energií. Podle ekologické organizace Greenpeace čísla dokazují, že varování německých producentů elektřiny před jejím nedostatkem kvůli odpojení jaderných provozů bylo jen "levným vyvoláváním paniky".
Vyváží se do Alp
Nejvíce proudu Německo dovezlo z Francie, celkem 10,4 TWh. To ve srovnání se stejným obdobím loňského roku představuje nárůst o 51 procent. Na druhém místě je Česko s 5,6 TWh a nárůstem o 673 procent, jak nedávno spočítal zpravodajský magazín Focus. Obě země přitom upřednostňují výrobu energie právě z jádra.
Hlavními odběrateli německé elektřiny byli také sousedé - Rakousko se 7,8 TWh a Švýcarsko se 7,6 TWh proudu, uvedl Spolkový statistický úřad ve Wiesbadenu.