Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Dillí chce prodat státní aerolinky Air India, firmu ale tíží dluh v desítkách miliard

Letadlo indické aerolinky Air India vlastněné majoritně státem. Vláda v Dillí se nyní chystá dražit celý státní podíl, aby zvýšila příjmy státního rozpočtu. foto: ČTK/AP

Dillí - Indická vláda plánuje prodat celý svůj podíl v letecké společnosti Air India. Vláda obnovila plány na prodej aerolinek, neboť potřebuje zvýšit příjmy státního rozpočtu. Předchozí aukce na většinový podíl v aerolinkách v roce 2018 ale nepřilákala žádného zájemce, upozornila v pondělí agentura Reuters.
  16:49

Nový Boeing 777X po dvou odkladech úspěšně absolvoval zkušební let

Podle dokumentů, které vláda zveřejnila, mají zájemci vyjádřit předběžný zájem do 17. března. Případný zájemce bude muset převzít dluh 232,87 miliardy rupií (74,6 miliardy korun) z celkového dluhu zhruba 580 miliard rupií. Podmínkou vlády však také je, že významný podíl a faktická kontrola nad aerolinkami zůstane někomu z Indie.

Letadlo indické aerolinky Air India vlastněné státem. Vláda v Dillí se nyní...
Boeing 787 patřící do letecké flotily společnosti Air India při letecké...

Aerolinky zatím drží nad vodou desetiletý záchranný úvěr 4,2 miliardy USD (96,2 miliardy korun), který získaly od státu v roce 2012. Vláda se v poslední době snaží prodat svůj ztrátový majetek, aby mohla lépe zvládat rozpočtový deficit.

Prodej by podle analytiků mohl přilákat zájem částečně kvůli tomu, že zahrnuje úplný odchod vlády z firmy. Podle deníku Business Standard už zájem o aerolinky vyjádřily indický konglomerát Hinduja Group a americký fond Interups.

Čína zastaví od března lety z Pekingu do Prahy s firmou Hainan Airlines. Praha důvod opatření nezná

Air India mají na indických letištích 4400 domácích a 1800 zahraničních slotů, tedy časů pro vzlety a přistání, na zahraničních letištích pak dalších 900. Nový majitel získá také 100procentní podíl v nízkonákladové dceřiné společnosti Air India Express a podíl 50 procent v AISATS. To je firma, která poskytuje nákladní a pozemní odbavovací služby na velkých indických letištích.

Air India mají asi 9400 stálých a zhruba 3600 smluvních zaměstnanců na dobu určitou, včetně 1850 pilotů a 4600 zaměstnanců palubního personálu. Ti všichni dostávají benefity, jako jsou zvýhodněné letenky a důchodové pojištění. V roce 2018 zaměstnanci proti prodeji firmy protestovali, zatím ale není jasné, jaký názor mají na prodej teď.

Vláda se před dvěma lety pokusila prodat v Air India 76procentní podíl a zbavit se dluhu 5,1 miliardy USD (116,8 miliardy korun). V podmínkách například bylo, že nový majitel nesmí snížit počet zaměstnanců. Počáteční zájem tehdy vyjádřily aerolinky IndiGo a Jet Airways, po zveřejnění podrobnějších podmínek se však stáhly.

Autor: