Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Indické vajíčko. Před pěti lety se začal vyrábět nejlevnější vůz Tata Nano

Ekonomika

  6:45
DILLÍ - Měl se stát lidovým vozem, který doslova zaplaví indické silnice, a přimět miliony Indů k přechodu od motocyklů k automobilům. "Nejlevnější auto světa" uvedla indická automobilka Tata Motors na trh před pěti lety, 23. března 2009.

Indický „brouk“. Celkem 45 tisíc korun má stát indický osobní automobil Nano, který by měl být pro masový automobilismus v Indii podobným impulzem jako Volkswagen Brouk nebo Fiaty 500 a 600 v poválečné Evropě. foto: ČTK

Vůz byl představen na autosalonu v Dillí v lednu 2008 a původně stál v nejlevnější verzi 100 tisíc rupií, to jest asi 45 tisíc korun. V roce 2010 se v Indii prodalo více než 100 tisíc těchto vozů.

Původní záměr automobilky se ovšem tak zcela naplnit nepodařilo. Majitelé jízdních kol, mopedů a skútrů, kteří své jednostopé stroje využívají i pro převoz vícečlenných rodin, totiž nevnímají Nano jako plnohodnotný automobil. Nejmenší Tata tak většinou není pořizována jako rodinný vůz, ale jako druhé nebo třetí auto do rodiny.

Tata Pixel, koncept městského vozítka vycházející z modelu Nano

Dnes prochází indické "vajíčko" průběžnými modernizacemi a pomalu se posouvá cenově výše, byť základ stále zůstává hodně nízko. Novinkou je verze s pohonem na zemní plyn.

Vůz se prodává ve třech verzích, lišících se převážně výbavou. Nejdražší verze LX obsahuje oproti nejlevnější například klimatizaci, centrální zamykání nebo elektricky stahovatelná okénka, je také o něco vyšší. V rámci šetření nákladů má automobil například jen jedno zpětné zrcátko a nemá posilovač řízení, airbagy či autorádio.

Autoři: ,

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...