Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Jmenování nového guvernéra ČNB vzbudilo na trzích strach, koruna skokově oslabila

Ilustrační foto foto: Pixabay.com

Prezident Miloš Zeman jmenoval do funkce nového guvernéra centrální banky Aleše Michla, který je dlouhodobým odpůrcem zvyšování úrokových sazeb ve snaze krotit rostoucí inflaci. Koruna na zprávu zareagovala skokovým oslabením.
  12:36

Česká koruna v reakci na zveřejnění jména nového guvernéra České národní banky Aleše Michla prudce ztrácí. K euru se dnes dostala na úroveň 25,36 koruny za euro. V úterý byl kurz 25 korun za euro. Podobně silným propadem si prochází také s americkým dolarem, řekl ČTK analytik XTB Jiří Tyleček.

O něco nižší ztráty pak zaznamenává koruna podle něj k dalším středoevropským měnám. Michl podle Tylečka hlasoval proti všem osmi zvýšením sazeb od června minulého roku. „Investoři se bojí, že centrální banka přestane být razantní v dalším růstu sazeb. Může je také znepokojovat Michlův netradiční pohled na realizaci měnové politiky, který v posledních letech několikrát prezentoval,“ dodal Tyleček.

ČNB pravděpodobně bude muset zasáhnout

„Předpokládáme, že v případě výraznějších výprodejů na koruně ČNB zasáhne a bude na trhu intervenovat rozprodejem devizových rezerv. Pohyb kurzu nad 26 korun za euro tak považujeme za málo pravděpodobný,“ ujistil Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Podle Miroslava Nováka, analytika společnosti Akcenta, je vzhledem k prudkému růstu spotřebitelské inflace pro bankovní radu rychlé oslabování koruny krajně nepříznivé. „Nelze tudíž vyloučit, že ČNB bude muset přistoupit k intervencím na stabilizaci měnového kurzu jako tomu bylo na začátku letošního března.“

Čeká se na další jména

Jak konkrétně bude politika ČNB vypadat mimo jiné směrem k úrokovým sazbám, ještě ovlivní jmenování dalších čtyř členů bankovní rady, kterým letos končí mandát. Nastupující guvernér se již stihl vyjádřit, že na prvním zasedání, které povede v létě, navrhne stabilitu úrokových sazeb. Po určité době se pak rozhodne, jak se bude postupovat dál. Pokud by ale Michl zůstal se svým názorem na úrokové sazby v menšině, mohl by být jednoduše přehlasován jinými členy.

„Guvernér sám o sobě nerozhoduje, zda se sazby zvýší, nebo ne. Je to kolektivní rozhodnutí bankovní rady. Jak bude rada vypadat po jmenování všech členů, si netroufám odhadovat,“ sdělil Petr Bartoň, hlavní ekonom investiční skupiny Natland.

Konkrétnější je s názorem na možnou podobu bankovní rady ekonom Jan Bureš, podle kterého jmenování Aleše Michla guvernérem jasně signalizuje, že současný guvernér Rusnok u prezidenta neuspěl s návrhy kandidátů, kteří by představovali kontinuitu v současné politice ČNB a proti inflaci bojovali zvyšováním úrokových sazeb. „Je proto pravděpodobné, že prezident může dodat novému guvernérovi do bankovní rady i další holubičí hlasy.“

Otazník nad červnovým zasedáním

Velkým otazníkem je také nadcházející červnové zasedání ČNB, kterého se ještě zúčastní Jiří Rusnok. „Část členů bankovní rady bude možná chtít přistoupit k výraznějšímu zvýšení sazeb, tak aby byly na co možná nejvyšší úrovni před červencovým nástupem Aleše Michla do funkce guvernéra,“ uvedl analytik Miroslav Novák.

Podle ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera už jsou sazby aktuálně na relativně vysoké úrovni a po případném červnovém zvýšení by už mohly na boj s inflací stačit bez nutnosti dalšího zvyšování.

„Inflace, kterou pozorujeme, je do jisté míry nákladová. S takovou inflací se centrálním bankám bojuje hůře než s inflací poptávkovou. S tou totiž mohou úrokové sazby zahýbat spíše,“ upozornil ekonom Petr Bartoň.

Premiér doufá v cenovou stabilitu

Předseda vlády Petr Fiala si přeje, aby dnešní jmenování Aleše Michla guvernérem České národní banky neznamenalo změnu cíle banky v podobě cenové stability, uvedl pro ČTK. Premiér věří, že centrální banka podnikne všechny kroky k tomu, aby inflace v Česku začala postupně klesat. „Věřím, že centrální banka podnikne všechny kroky k tomu, aby inflace v ČR začala postupně klesat,“ doplnil.

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová ve vyjádření na svém twitterovém účtu ocenila Michlův plán prosazovat stabilitu úroků. „Věřím v předvídatelnou politiku ČNB,“ napsala na Twitter Schillerová.

Podle expremiéra Andreje Babiše patří Michl do „rozumného křídla bankovní rady“. Předseda hnutí ANO to uvedl ve vyjádření pro ČTK. V něm také uvedl, že je rád, že končí éra guvernéra Jiřího Rusnoka. „Pan Michl patřil do toho rozumného křídla, nicméně stále platí, že v bankovní radě bude jen jedním hlasem ze sedmi,“ dodal bývalý ministerský předseda.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat