Pátek 6. prosince 2024, svátek má Mikuláš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Inflace zrychlila na 2,8 procenta. Vyšší jsou především náklady na bydlení

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Meziroční inflace v říjnu zrychlila na 2,8 procenta ze zářijových 2,6 procenta. Zdražovala elektřina nebo teplá voda, pomaleji než před měsícem zlevňuje plyn. Analytici čekají, že tempo růstu cen se bude v závěru roku dál zvyšovat, a to až nad tři procenta. Centrální banka přitom za optimální považuje meziroční inflaci na dvou procentech.
  9:23

„Spotřebitelské ceny v říjnu pokračovaly ve zrychlování meziročního růstu. Ten však stejně jako v září tlumily ceny pohonných hmot, které již tři měsíce po sobě klesly,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu.

„Nafta se v říjnu na čerpacích stanicích v průměru prodávala zhruba za 34,20 koruny za litr a benzin Natural 95 přibližně za 35,60 koruny za litr. V případě nafty to byla nejnižší hodnota od loňského července a v případě benzinu Natural 95 dokonce od října roku 2021,“ dodala Šedivá.

Zrychlení meziročního růstu cen bylo ovlivněno především vývojem cen v oddíle bydlení, uvedli statistici. Ceny elektřiny byly v říjnu vyšší o 10,5 procenta, kam vzrostly ze zářijového růstu o 8,8 procenta. Ceny zemního plynu v říjnu klesly, ale pomaleji než v září. Zatímco v minulém měsíci klesly o 2,3 procenta, v září klesly o 4,2 procenta.

Toto zrychlení růstu a v případě plynu zmírnění poklesu bylo důsledkem toho, že se říjnové ceny srovnávaly s loňským říjnem, kdy ceny energií meziměsíčně poklesly. Dražší je proti loňsku také teplo a teplá voda nebo tuhá paliva.

Pokračuje rychlé zdražování služeb. Ceny stravování v ubytovacích službách byly vyšší o 6,9 procenta, ubytování meziročně podražilo o devět procent. „Hlavním problémem české podobně jako evropské inflace zůstávají služby. Zatímco v případě zboží je už tlak na růst cen velmi umírněný, a to především díky slabší poptávce, ve službách se zdražuje stále velmi svižným tempem. Nejde přitom pouze o bydlení, ale rovněž o služby v oblasti ubytování a stravování, jejichž ceny soustavně narůstají. O pět a více procent rovněž zdražují dovolené, rekreace a kultura nebo dopravní služby,“ shrnul Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas.

Služby jsou tak podle něj jedním z hlavních důvodů, proč inflace ke konci roku pravděpodobně překročí tříprocentní hranici. „Svoji roli dočasně sehraje loňský srovnávací základ, ale minimálně v případě služeb je třeba inflaci nadále nepodceňovat. Vývoj ve službách totiž vůbec nijak nenaznačuje ústup současné inflační vlny a už vůbec ne naději na brzký obrat,“ dodal Dufek.

Zdražují také některé potraviny. Zejména máslo, které je proti minulému roku o 40,6 procenta. Dražší je také čokoláda a výrobky z ní, a to o čtrnáct procent. Více si Češi připlácejí rovněž za některé lihoviny. Pivo zdražilo o 4,4 procenta proti stejnému období v minulém roce.

Nepřetržité zdražování potraviny

Statistici porovnávají ceny také meziměsíčně. Zajímá je tedy to, jak se ceny letos v říjnu změnily oproti září letošního roku. Celkově se ceny z tohoto pohledu zvedly o 0,3 procenta.

Růst táhly stejně jako meziročně z velké míry náklady na bydlení. Vyšší byly především ceny tuhých paliv o 1,7 procenta, nájemné z bytu o 0,4 procenta a výrobky a služby pro běžnou údržbu bytu zdražily také o 0,4 procenta.

Zdražovaly také některé potraviny, a to především vejce, která zdražila o patnáct procent. O 3,5 procenta je oproti minulému měsíci dražší máslo. Polotučné mléko ale přitom naopak o patnáct procent zlevnilo.

„Meziměsíční růst cen potravin pokračuje nepřetržitě od letošního července, když v říjnu byly ceny potravin v souhrnu nejvyšší od loňského října. Konkrétně v říjnu rostly oproti září ceny pekárenských výrobků, ovoce a také olejů a tuků. Podle statistického úřadu v říjnu ještě dále zdražovalo máslo, ale již nižším tempem, než tomu bylo v září,“ vypíchl ve svém komentáři analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

O necelých šest procent zdražilo meziměsíčně ovoce. To ale na podzim postihuje sezonnost. „Letos byl tento efekt posílen nižší úrodou v důsledku jarních mrazů,“ dodal hlavní ekonom poradenské společnosti Deloitte David Marek.

Autor:

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj