„Na vývoj spotřebitelských cen měly v srpnu nejvýraznější vliv ceny pohonných hmot. Ty již tři měsíce po sobě rostly. Nafta se v srpnu na čerpacích stanicích v průměru prodávala za zhruba 37,40 Kč/l a benzin Natural 95 za 39,40 Kč/l. V případě nafty to byla nejvyšší hodnota od letošního ledna a v případě benzinu Natural 95 dokonce od listopadu loňského roku,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
Podle Daniela Janečka ze strategického poradenství PwC Česká republika se inflace vlivem zdražení pohonných hmot dostala výrazně nad hodnotu z prognózy ČNB, která má indikovat cestu k dosažení dvouprocentního cíle příští rok. „Faktory, které by mohly tuto trajektorii dále zkomplikovat, jsou hlavně stále ještě přehřátý trh práce a také uvolněná fiskální politika, která se projevuje meziročním nárůstem peněz v oběhu, což je ve finále proinflační tlak,“ míní Janeček.
Růst cenové hladiny podpořily kromě drahých pohonných hmot také výdaje na bydlení. Meziročně totiž stoupla ceny elektřiny o 23,1 procenta, zemního plynu o 34,5 procenta a tepla o 37,3 procenta. Ceny nahoru táhly také zájezdy, které meziročně podražily o čtrnáct procent.
Podle očekávání analytiků inflace nezpomaluje tak rychle jako v uplynulých měsících, protože postupně odeznívá efekt vysoké srovnávací základny z minulého rok. „V srpnu navíc došlo k významnému zdražení pohonných hmot,“ uvedli analytici Komerční banky.
Zpomalení meziročního cenového růstu pak podle statistického úřadu nastalo ve většině oddílů spotřebního koše. Například ceny masa vzrostly o 2,7 procenta, zatímco o měsíc dříve stouply o 3,2 procenta meziročně. Velký rozdíl byl například u ceny vajec, která meziročně zdražila o 16,9 procenta v srpnu a o 28,2 procenta o měsíc dřív. Naopak mouka v meziročním srovnání zlevňuje. Její cena byla v srpnu meziročně nižší o čtrnáct procent, v červenci statistici zaznamenali pokles o 9,2 procenta.
Experti předpokládají, že inflace bude pokračovat ve zpomalování i v září, v říjnu ale může znovu zamířit vzhůru. Důvodem bude působení loňského úsporného tarifu na energie, který domácnostem snížil ceny energií, a statistický úřad jej započítal do inflační statistiky jako pokles cen. Srovnávací základna je kvůli tomu nižší, a proto letošní meziroční inflace zrychlí. Razantní pokles inflace ke dvěma procentům, tedy cíli centrální banky, očekávají analytici v lednu.
Podle Miroslava Nováka, analytika společnosti Akcenta, by se meziroční inflace mohla v říjnu dostat opět na devět procent. „Pozitivem je, že se vzhledem k vývoji cen zemědělských výrobců uzavírá prostor pro zdražování potravin. Mírně proinflačním rizikem se mohou stát v dalších měsících ceny pohonných hmot v případě dalšího růst cen ropy a oslabování koruny,“ míní Novák.