Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Ceny strmě stoupají, inflace v Česku atakuje pět procent. Kde všude se zdražuje a o kolik letí ceny nahoru

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Spotřebitelské ceny v Česku byly v září o 4,9 procenta vyšší než ve stejném období loni. Oproti srpnu vzrostly o 0,2 procenta, zejména kvůli cenám bydlení a dopravy. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici původně očekávali zářijovou inflaci na úrovni 4,5 procenta.
  10:20

Inflace v Česku v září zrychlila, v srpnu byla na úrovni 4,1 procenta. „Spotřebitelské ceny vzrostly v září oproti srpnu o 0,2 procenta a meziročně o 4,9 procenta. Meziroční růst cen byl zaznamenán ve většině sledovaných položek. Zvýšily se náklady na vlastní bydlení, dále zdražily například pohonné hmoty, tabák, automobily, oděvy, stravování v restauracích i nábytek do domácnosti,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Zdroj: ČSÚ

Analytici odhadovali, že se inflace v září vyšplhá na 4,5 procenta. „Jak se již v posledních měsících stává tradicí, překvapila česká inflace opět směrem nahoru,“ poznamenal Vít Hradil z Raiffeisenbank.

Na rostoucí míru inflace mají největší vliv ceny v oddíle bydlení. „Tato kategorie bude tlačit inflaci výše i nadále kvůli očekávanému růstu cen energií, zejména elektřiny a plynu pro domácnosti. Do konce roku se tak inflace přiblíží šestiprocentní hranici nebo ji i překoná,“ uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Drahá auta a paliva

Náklady na vlastnické bydlení v září meziročně stouply o 10,3 procenta kvůli zdražení stavebních materiálů a nových bytů. O 5,5 procenta vzrostly meziročně i ceny vodného a stočného. Výrazně zdražily i tabákové výrobky (o 12,3 %), oleje a tuky (o 14 %) nebo obuv (o 10,1 %).

Zdroj: CCS

Značný vliv mělo i zdražování v dopravě, kde se ceny meziročně zvedly o 9,6 procenta. Důvodem je růst cen pohonných hmot, které zdražují již 10 měsíců. Zářijové průměrné ceny benzinu Natural 95 (33,85 Kč/l) a nafty (31,81 Kč/l) byly podle statistiků nejvyšší od prosince 2014 resp. ledna 2020.

Palivo skokově zdražilo, nafta se blíží 33 korunám za litr

ilustrační snímek

„Jde jednoznačně o reakci na vysoké ceny ropy na zahraničních trzích, v případě zdražování automobilů jde zase o reakci na rostoucí ceny vstupů a zvyšování regulatorních požadavků, které musí nové vozy, jichž je navíc nedostatek, splňovat,“ řekl analytik ČSOB Petr Dufek.

Oproti srpnu v září výrazně vzrostly i ceny cukru, který zdražil o 6,5 procenta. Kvůli končící letní sezoně naopak klesly ceny v oddíle rekreace a kultury, a to o více než pětinu. Meziměsíčně zlevnily také některé potraviny, například brambory (o 14,5 %), vejce (o 7,7 %) či vepřové maso (o 4,8 %). Brambory byly podle statistiků v září nejlevnější od loňského listopadu.

 Statistici v pondělí zveřejnili také vývoj cen v dovozu a vývozu za srpen. „V srpnu 2021 výrazně vzrostly meziroční ceny, ve vývozu o 8,6 procenta a v dovozu o 9,4 procenta. Nadále pokračoval trend značného meziročního růstu cen minerálních paliv a ostatních surovin. V meziměsíčním i meziročním srovnání se zvýšily zejména ceny železa, oceli a dřeva,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. Meziměsíčně vývozní ceny klesly o 0,3 procenta a dovozní ceny o 0,3 procenta vzrostly.

Autor: