Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Ceny strmě stoupají, inflace v Česku atakuje pět procent. Kde všude se zdražuje a o kolik letí ceny nahoru

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Spotřebitelské ceny v Česku byly v září o 4,9 procenta vyšší než ve stejném období loni. Oproti srpnu vzrostly o 0,2 procenta, zejména kvůli cenám bydlení a dopravy. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici původně očekávali zářijovou inflaci na úrovni 4,5 procenta.
  10:20

Inflace v Česku v září zrychlila, v srpnu byla na úrovni 4,1 procenta. „Spotřebitelské ceny vzrostly v září oproti srpnu o 0,2 procenta a meziročně o 4,9 procenta. Meziroční růst cen byl zaznamenán ve většině sledovaných položek. Zvýšily se náklady na vlastní bydlení, dále zdražily například pohonné hmoty, tabák, automobily, oděvy, stravování v restauracích i nábytek do domácnosti,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Zdroj: ČSÚ

Zdroj: ČSÚ

Analytici odhadovali, že se inflace v září vyšplhá na 4,5 procenta. „Jak se již v posledních měsících stává tradicí, překvapila česká inflace opět směrem nahoru,“ poznamenal Vít Hradil z Raiffeisenbank.

Na rostoucí míru inflace mají největší vliv ceny v oddíle bydlení. „Tato kategorie bude tlačit inflaci výše i nadále kvůli očekávanému růstu cen energií, zejména elektřiny a plynu pro domácnosti. Do konce roku se tak inflace přiblíží šestiprocentní hranici nebo ji i překoná,“ uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Drahá auta a paliva

Náklady na vlastnické bydlení v září meziročně stouply o 10,3 procenta kvůli zdražení stavebních materiálů a nových bytů. O 5,5 procenta vzrostly meziročně i ceny vodného a stočného. Výrazně zdražily i tabákové výrobky (o 12,3 %), oleje a tuky (o 14 %) nebo obuv (o 10,1 %).

Zdroj: CCS

Zdroj: CCS

Značný vliv mělo i zdražování v dopravě, kde se ceny meziročně zvedly o 9,6 procenta. Důvodem je růst cen pohonných hmot, které zdražují již 10 měsíců. Zářijové průměrné ceny benzinu Natural 95 (33,85 Kč/l) a nafty (31,81 Kč/l) byly podle statistiků nejvyšší od prosince 2014 resp. ledna 2020.

Palivo skokově zdražilo, nafta se blíží 33 korunám za litr

ilustrační snímek

„Jde jednoznačně o reakci na vysoké ceny ropy na zahraničních trzích, v případě zdražování automobilů jde zase o reakci na rostoucí ceny vstupů a zvyšování regulatorních požadavků, které musí nové vozy, jichž je navíc nedostatek, splňovat,“ řekl analytik ČSOB Petr Dufek.

Oproti srpnu v září výrazně vzrostly i ceny cukru, který zdražil o 6,5 procenta. Kvůli končící letní sezoně naopak klesly ceny v oddíle rekreace a kultury, a to o více než pětinu. Meziměsíčně zlevnily také některé potraviny, například brambory (o 14,5 %), vejce (o 7,7 %) či vepřové maso (o 4,8 %). Brambory byly podle statistiků v září nejlevnější od loňského listopadu.

 Statistici v pondělí zveřejnili také vývoj cen v dovozu a vývozu za srpen. „V srpnu 2021 výrazně vzrostly meziroční ceny, ve vývozu o 8,6 procenta a v dovozu o 9,4 procenta. Nadále pokračoval trend značného meziročního růstu cen minerálních paliv a ostatních surovin. V meziměsíčním i meziročním srovnání se zvýšily zejména ceny železa, oceli a dřeva,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. Meziměsíčně vývozní ceny klesly o 0,3 procenta a dovozní ceny o 0,3 procenta vzrostly.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat