Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nadějné vyhlídky? Inflace je zřejmě za vrcholem, výrobní ceny brzdí. Zákazníci to ale zatím nepocítí

Ekonomika

  15:21
Spotřebitelská inflace nejspíše začíná ztrácet vítr z plachet. Nasvědčují tomu říjnová data o zpomalení růstu výrobních cen v zemědělství, průmyslu a stavebnictví. Ty se promítají do cen potravin, bydlení a průmyslových výrobků.

Výrobní hala Sony v Štěnovicích u Plzně. foto: Ladislav Němec, MAFRA

Zatím se to týká jen některých položek. U potravin klesá cena zeleniny, zatímco vajec, mléka a masa roste. U průmyslových výrobků je patrný třeba pokles cen železa, což už vnímají také obchodníci.

Ceny, i ty výrobní, ovšem zůstávají ve vleku sum za energie, jejichž vývoj je nepředvídatelný. Podle ČSÚ se meziroční tempo růstu cen zemědělských výrobců v říjnu snížilo na 27,1 procenta ze zářijových 33,6 procenta. Pomaleji rostly i ceny v průmyslu (v říjnu 24,1, v září 25,8 procenta) a stavebnictví.

„Celkově se v říjnových číslech potvrzuje, že výrobní inflace je s vysokou pravděpodobností za svým vrcholem,“ hodnotil data Českého statistického úřadu (ČSÚ) hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. Upozornil však, že hlavní důvod spočívá v poklesu cen elektřiny v důsledku odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje od října 2022.

Mohlo by vás zajímat