Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Poletí ceny vzhůru? Na Česko začíná doléhat drastické zdražování v Německu, příčin je hned několik

Prázdné obchody. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prázdné obchody. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Zdražování po konci lockdownu nemusí pohánět jen chuť zákazníků utrácet, ale i ceny surovin či energií, jež rostou celosvětově. U našich západních sousedů už vylétly na nejvyšší úroveň za deset let. A to se začíná projevovat i v Česku.

Vláda má ve čtvrtek rozhodnout o tom, zda se vedle kadeřnictví, manikúr a dalších služeb otevřou také kamenné obchody. Ekonomové i laici se dohadují, co to udělá s cenami. Prodejci jsou vyhladovělí po tržbách, lidé zase chtějí nakupovat jinak než jen online a řadě z nich navíc kvůli lockdownu zbylo v peněženkách hodně peněz. Úspory v bankách vzrostly v řádu stovek miliard korun.

Chování lidí, kteří musejí také myslet na zadní kolečka, ani obchodníků nelze s žádnou mírou spolehlivosti odhadnout. Ceny, za něž budeme v nejbližších měsících nakupovat hotové zboží, ale ovlivní ještě další faktor, a to vývoj cen ve výrobním sektoru. A ty jdou prudce nahoru. Ještě více než u nás v sousedním Německu, s nímž jsme ekonomicky provázáni natolik silně, že si podle ekonomů část inflace dovezeme právě i odtamtud.

Stalo se, co nikdo nepředvídal

Spotřebitelské ceny v Česku až do února neustále klesaly, v březnu nepatrně vzrostly o 2,3 procenta. Na strmou cestu vzhůru se však vydaly ceny průmyslových výrobců. Tempo jejich meziročního růstu se v březnu zvýšilo z únorových 1,4 na 3,3 procenta, což je nejvyšší číslo od května 2019. Tolik nikdo nepředvídal. „ČNB v prognóze z počátku února očekávala, že ceny průmyslových výrobců v prvním čtvrtletí klesnou v průměru o jedno procento, ve skutečnosti ale vzrostly o 1,5 procenta,“ upozorňuje hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč.

A to ještě celkové číslo snižuje zvolnění cenového růstu některých komodit – jako jsou třeba dopravní prostředky, stroje a zařízení – a v potravinářském průmyslu dokonce pokračoval pokles.

V březnu nejvíce rostly ropné produkty, chemikálie a obecné kovy. V delším horizontu však stoupají i ceny energií. Podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka se například cena silové elektřiny (neregulovaná složka ceny pro spotřebitele za skutečně odebranou elektřinu, s těmito cenami se obchoduje na burze) během posledního roku zvýšila o 46 procent.

Důvodem zdražování vstupů je celosvětové obnovování hospodářských aktivit, utlumených pandemií koronaviru, ale i přetrvávající komplikace v dodavatelských vztazích a v dopravě a nedostupnost některých komponent, třeba čipů. A vymizení těchto překážek je zatím v nedohlednu.

Plyn dražší o 96 procent

Podstatně hůře než Česko je na tom Německo. Tamější výrobní ceny v březnu meziročně vzrostly o 3,7 procenta, a dostaly se tak skoro na desetileté maximum. Významnou měrou přispěly ke zdražení energie. Hlavně elektřina, jejíž cena pro průmysl meziročně vzrostla o 9,6 procenta, a cena na burze dokonce o 68,3 procenta. Zásluhu na tom ovšem má i zpoplatnění za emise CO2. Zemní plyn po započtení tohoto příplatku podražil dokonce o 18,2 procenta. A na burze jeho cena meziročně vylétla dokonce o 96,1 procenta.

„Při tak velké provázanosti české a německé ekonomiky – bonmot ostatně říká, že Česko je jednou ze spolkových zemí – není možné, abychom zůstali od vývoje v Německu odtrženi. Když jsou tam vyšší ceny výrobců, dovezeme si část inflace i k nám. Lze čekat, že podle toho upraví své ceny i naši výrobci a obchodníci,“ odhaduje Křeček.

Nemalou roli v uvažování výrobců i obchodníků podle něj samozřejmě hraje také fakt, že lidem v době, kdy neměli kde utrácet, narostly úspory.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Kdy dítěti nechat píchnout uši a jak správně vybrat náušnice?
Kdy dítěti nechat píchnout uši a jak správně vybrat náušnice?

Ať už se rozhodnete nechat propíchnout ouška miminku, nebo chcete vyčkat na pozdější rozhodnutí dítěte, čeká vás výběr prvních dětských náušnic. V...