Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Inspekce: Našli jsme dva roky prošlé maso a salmonelu

Maso bylo skladováno bez chlazení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maso bylo skladováno bez chlazení. | foto: Státní veterinární správa ČR.

PRAHA Telecí svíčkovou, na které by si zákazník zřejmě vůbec nepochutnal, objevil státní veterinární dozor v jihočeských Dražicích. Inspektoři zjistili, že 30 kilogramů masa z Holandska už je rok a tři čtvrtě prošlých. Dalších 237 kg české mražené vepřové plece bylo špatně označené.

„Rezumé: prošlé zlikvidovat, to je neškodně odstranit na náklady provozovatele a nedokonale označené vepřové vrátit dodavateli, plus byla uložena pokuta,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Inspektoři objevili závadné maso i v dalších prodejnách. V Dolních Břežanech našli salmonelu v šarži 89 kg mělněného kuřecího masa. „To znamená uložení pokuty plus zákaz výroby do doby nalezení a odstranění příčiny a opětovný prodej zahájit až po předložení vyhovujícího výsledku laboratorního vyšetření výrobku,“ vysvětlil Duben.

Teplá sekaná

Pokuta a konec prodeje postihl i prodejce na tržišti Valy u Přelouče. „Prodejce nedoložil u 8 kg klobás a 10 kg ovčího sýra data použitelnosti, složení a neměl k dispozici doklady o původu, nemluvě o hygieně prodeje,“ popsal mluvčí.

ČTĚTE VÍCE:

„Zahodit“ několik kilogramů masa, konkrétně sekané pečeně, muselo i jedno plzeňské řeznictví. „Museli znehodnotit a v souladu s patřičnými předpisy odstranit z nabídky 3 kg sekané pečeně, která byla nabízena jako čerstvá teplá potravina, ale v okamžiku prodeje již byla „studená“. Takzvaná teplá sekaná musí být udržována při teplotě nad 60 °C. V dotyčném případě to bylo 25, 2 °C,“ dodal mluvčí.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?