Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Inspekce zavřela Penny Market v Hradci. Kvůli velkému výskytu myší

Ekonomika

  19:00
HRADEC KRÁLOVÉ - Státní zemědělská a potravinářská inspekce uzavřela Penny Market v ulici Akademika Bedrny v Hradci Králové kvůli velkému výskytu myší. Na místě byl myší trus a ohlodané potraviny.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce uzavřela Penny Market v ulici Akademika Bedrny v Hradci Králové kvůli velkému výskytu myší. Na místě byl myší trus a ohlodané potraviny. foto: SZPI

ČTK to oznámil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Podle kontrolorů měl obchod problémy s hlodavci opakovaně.

"Při dnešní kontrole inspekce zjistila množství stop přítomnosti škůdců, zejména myší trus a několik balení mouky poškozených myším požerem," sdělil výsledky prověrky Kopřiva. Stopy škůdců našla inspekce ve stejné prodejně už 26. února, ale v menším rozsahu. Jenže obchod ani více než týden poté, co inspekce nařídila deratizaci problém s myšmi nezvládl, stop po hlodavcích dokonce naopak přibylo.

"Přítomnost hlodavců v prodejně potravin i zázemí je závažným porušením hygienických předpisů," uvedl mluvčí inspekce.

Zdravotní nezávadnost potravin

Hradecký Penny Market tak nesplňoval podmínky pro zachování zdravotní nezávadnosti potravin, a proto musel být okamžitě uzavřen. Prodejnu podle Kopřivy může firma znovu otevřít teprve, až bude vyloučeno, že by potraviny mohli znečistit hlodavci. "S kontrolovanou osobou inspekce zahájí správní řízení o uložení sankce," doplnil.

"Přítomnost hlodavců v prodejně potravin i zázemí je závažným porušením hygienických předpisů," uvedl mluvčí inspekce.
Inspekce zavřela Penny Market v Hradci. Kvůli velkému výskytu myší

Obchodů s potravinami zavřených kvůli výskytu myší loni prudce přibylo, oznámil nedávno ústřední ředitel inspekce Martin Klanica. Zatímco v minulých letech se jednalo o jednotlivé případy, v roce 2013 jich bylo 20, a to jak v menších obchůdcích, tak supermarketech známých řetězců. Inspektoři dokonce nenacházeli jen myší trus nebo prokousané obaly potravin, v několika případech sami viděli myši pobíhající po obchodech.

"Zejména velké obchodní řetězce ve snaze, mít co nejvyšší zisk, podceňují vyčlenění jak peněz, tak lidí na prevenci výskytu hlodavců, která je zárukou bezpečnosti potravin," uvedl Klanica. Pokud bude výskytů myší dál přibývat, chce inspekce přitvrdit v pokutování. Podle šéfa inspekce by sankce mohly činit až několik milionů korun, což by již pocítily i velké řetězce.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat