Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Inspirace pro Ostravsko? Propuštění horníci pěstují houby a rajčata

Rajčata - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rajčata - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

HANDLOVÁ Místo fárání do dolu a těžby uhlí pěstování hub, rajčat a v budoucnu také chov ryb na farmě. V přidružené výrobě provozovatele dolů na středním Slovensku, společnosti Hornonitrianske bane Prievidza (HBP), může najít práci část slovenských horníků a dalších zaměstnanců firmy, kteří se kvůli očekávanému poklesu těžby stanou nadbytečnými.

Největší těžební společnost hnědého uhlí v zemi pod Tatrami má 4200 zaměstnanců a ve čtvrtek v Handlové odstartovala projekt výstavby rybí farmy a skleníků na pěstování ovoce a zeleniny.

Po dokončení investice za 12,8 milionu eur (327 milionů korun) tam firma hodlá zaměstnat kolem stovky pracovníků. "Ti zaměstnanci, kteří budou chtít, budou moci přejít do alternativních výrobních programů," uvedla mluvčí HBP Adriana Siváková.

Skupina HBP už před třemi lety zahájila v Novákách pěstování rajčat v obřích sklenících. Loni tam vyprodukovala 800 tun rajčat, letošní produkce má stoupnout na téměř dvojnásobek. Od roku 1990 horníci také pěstují v dole v hloubce asi 300 metrů pod zemským povrchem hlívu ústřičnou. "Nestačíme uspokojovat poptávku po hlívě," poznamenala Siváková.

Demonstrovali horníci všech věkových kategorií

Demonstrace horníků OKD proti zavření dolu Paskov

Při pěstování zemědělských plodin, chovu teplomilných druhů ryb a v dalších programech HBP najde práci v příštích třech letech kolem dvou stovek lidí. V souvislosti s očekávaným poklesem těžby uhlí do roku 2016 o čtvrtinu na 1,6 milionu tun firma počítá se snížením počtu zaměstnanců asi o 600 lidí.

Část z nich by mohla najít uplatnění právě v zemědělské divizi HBP, která využívá teplo z důlních vod. "Důlní vody, které musíme čerpat, jsme nevyužívali. Chceme zužitkovat jejich energetický potenciál," poznamenala Siváková. Investice do farmářských projektů společnost financuje z vlastních zdrojů a z úvěrů.

Soumrak těžby pod Tatrami

Pokles těžby uhlí na středním Slovensku souvisí s očekávaným vyčerpáním zásob v jednom z dolů, jakož i s nižšími dodávkami uhlí pro tamní tepelnou elektrárnu, jejíž dva bloky přestanou splňovat limity ohledně znečištění ovzduší.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Sivákové více 90 procent vytěženého uhlí směřuje právě do tepelné elektrárny Nováky. Kritici produkce elektřiny spalováním hnědého uhlí ale dlouhodobě upozorňují na její neefektivnost; na takto vyráběnou elektrickou energii se totiž skládají domácnosti a firmy v cenách elektřiny. Tato podpora loni podle HBP dosáhla 52 milionů eur.

Podnik také tvrdí, že tepelná elektrárna pomáhá zajistit chod elektrické přenosové soustavy v zemi a že případné ukončení těžby hnědého uhlí by zhoršilo sociální situaci řady rodin v regionu.

Fico mezi horníky

List Sme před časem napsal, že první vláda nynějšího premiéra Roberta Fica v letech 2007 až 2010 podpořila hornictví i přímo částkou téměř 18 milionů eur. Současná jednobarevná vláda sociálních demokratů netají tím, že je nakloněna hornictví dál podporovat.

Premiér Robert Fico čas od času za účasti televizních kamer a fotografů fárá do podzemí a horníky tam ujišťuje, že mají jeho podporu.

Slovenský premiér Robert Fico loni v listopadu podepsal se svým českým...

Slovenský premiér Robert Fico

Bez pobídek by soukromé doly na Slovensku prý mohl postihnout osud českého Dolu Paskov, kde pracuje přes 2500 lidí. Jeho provozovatel, společnost NWR, ho výhledově nepovažuje za konkurenceschopný. Pokud firmě nepomůže stát, chce tento důl zavřít ke konci roku 2014.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...