Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Internet v knihovnách zaplatí Ministerstvo kultury

Média

  19:54
PRAHA - Ministerstvo kultury převezme od konce března financování internetu v knihovnách. Peníze sice nenašlo ve svém rozpočtu, potřebných 20 milionů korun ale pošle ministerstvo financí.
Internet (ilustrační foto)

Internet (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Novinářům to řekla ministryně kultury Alena Hanáková (STAN). MK už dříve uvedlo, že jakmile budou peníze na internetizaci převedeny do jeho rozpočtu, bude vypsáno zkrácené výběrové řízení. Úřad by chtěl, aby připojení k internetu nezaznamenalo žádný výpadek.

ČTĚTE TAKÉ!

Připojení na internet knihovnám několik let platilo ministerstvo vnitra, které projekt převzalo po zrušeném ministerstvu informatiky. Vnitro ale internet dál platit nechtělo a dohodlo se s MK, že od 28. března 2012 bude Projekt internetizace knihoven (PIK) převeden do jeho kompetence.

Interentizace knihoven je také součástí koncepce rozvoje knihoven v ČR na léta 2011 až 2015, kterou v lednu schválila vláda. Měsíc poté, 28. ledna, ministerstvo kultury oznámilo, že PIK končí.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Podle svazu knihovníků je dnes prostřednictvím PIK připojeno k internetu přibližně 3100 knihoven v menších obcích a městech, tedy více než polovina veřejných knihoven. V důsledku jejich odpojení by podle něj byl podstatné části obyvatel omezen přístup k internetu.

Češi mají internet jen v 60 procentech domácností, což je pod průměrem států Evropské unie. Nejčastějšími uživateli internetu v knihovnách jsou děti, senioři, ženy v domácnosti, nezaměstnaní, ale také stále více národnostní menšiny.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat