26. října 2010 9:19 Lidovky.cz > Byznys > Chytré portfolio

Investiční hře LN už propadly dva tisíce lidí, zbývají už jen tři dny

Burza (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Kdo dokáže lépe odhadnout vývoj akcií na burze? Analytici, investoři nebo makak? Před týden spustily Lidové noviny unikátní projekt Chytré portfolio, který nabízí každému možnost vyzkoušet si investování do reálných akciových titulů na pražské burze. Kdo zhodnotí svůj virtuální milion nejlépe, vyhraje 50 tisíc a může se do investování pustit na ostro.

A těch co si věří není málo. Za pouhý týden dosáhl počet založených portfolií už dvou tisíc. "Ze statistiky hráčů vyplývá, že nejstaršímu investorovi je 86 let, přičemž v celkovém počtu hráčů převažují v poměru 5:1 muži," říká koordinátor projektu Štěpán Trojánek.

Maskotem hry se stal makak Joey. Ten si z akcií na hlavní trhu pražské burzy sestavil poměrně dynamické portfolio, které inspirovalo mnoho dalších.


Nejčastěji zkoušejí investovat studenti, manažeři, úředníci či podnikatelé. Pro hru se však nadchli i vojáci, vědci, či ženy v domácnosti. Mezi profesemi hráčů ale najdeme i kormidelníka, slévače a "profesionální matku."

A jakou strategií se hráči řídí? Většinou rozhoduje intuice a vlastní zkušenosti. Někteří tipují náhodně a pomáhá jim při tom například "rozhození lístků čaje z ostrova Sumatra". Mezi těmi, co věří v náhodu, je také oblíbená metoda "pohled z okna". Jiní volí podle sektoru kterému důvěřují, ať už je to energetika nebo bankovnictví. Další pak dají na informace o vývoji v konkrétní společnosti.

Založte si Chytré portfolio na Lidovkách.cz

Investování hrou se zalíbilo i Jiřímu Profotovi, který učí matematiku na pražském soukromém gymnáziu PORG. Chytré portfolio zahrnul do výuky, kde mu pomáhá při vysvětlování finanční matematiky. "Soutěž LN mi ušetřila hodně práce, investování je jednoduché a studenti se tam naučí práci s grafy a diagramy." Při zakládání svých portfolií prý chtějí sextáni občas poradit, ale učitel chce, aby každý dokázal vysvětlil proč si vybral právě ten či onen titul. "Zajímavé je, že kluci riskují mnohem častěji než dívky. Ty jsou trochu konzervativnější," dodává Profota.

Investiční hra Chytré portfolio

Své porfolio si na webu Lidovky.cz sestavili i VIP investoři jako například textař Michal Horáček nebo loňský král střelců hokejové extraligy Petr Ton. Zatímco Horáček věří akciím elektrárenského gigantu ČEZ, hokejista Ton vsadil na Telefónicu a Unipetrol.

Úspěšně se rozjelo hlasování v duelech, kde mají hráči porovnávat dvojici akciových portfolií a rozhodnout, které je podle jejich názoru perspektivnější. Jednotlivých hlasování již proběhlo více než patnáct tisíc. Jádrem projektu je snaha otestovat použití tzv. crowdsourcingu, neboli metody určené pro expertní rozhodování za pomoci velkého vzorku účastníků, v oblasti investování. Soutěžící sami vyberou kvalitní portfolia, lépe řečeno ta, která z portfolií svých protihráčů za kvalitní považují. Vybraná portfolia pak poslouží k vytvoření ideálního akciového portfolia a vznikne tak "Chytré portfolio".

O Chytrém portfoliu více:

Portfolia je možné vytvářet až do konce tohoto týdne. Na začátku listopadu se uzamknou a ta nejúspěšnější, která nejvíce zhodnotí vložený milion korun, budou vyhlášena na konci ledna. Vítěz si odnese 50 tisíc korun a druhý nejúspěšnější investor pak poukaz na cihlu zlata za 30 tisíc korun.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!