Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Investoři z Penty jednají s Číňany o prodeji až poloviny akcií

Ekonomika

  13:10
PRAHA - Investiční skupina Penta připustila, že začala vyjednávat s čínskou společností CEFC o prodeji části portfolia. Mohlo by jít až o padesát procent akcií Penty, která ve zdravotnictví, realitách či maloobchodě. Vlastní také letiště ve Vodochodech.

Klíčový vyjednavač. Hlavním prostředníkem při dojednávání miliardových investic čínské finanční skupiny CEFC v Česku se stal prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce a někdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík (na snímku z letošních oslav čínského Nového roku v Praze). foto:  Petr Topič, MAFRA

Podle informací Radiožurnálu je ve hře nabídka, že by CEFC investovala několik miliard eur do kapitálu skupiny. Za to by získala už zmíněných 50 procent akcií.

Své podíly by si tak na polovinu snížilo všech pět vlastníků Penty. Celkem přes 80 procent akcií v současné drží zakladatelé Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. O zbylou část skupiny se dělí Jozef Oravkin, Eduard Maták a Iain Child.

Čínský fond koupil druhou největší solární firmu v Česku

Podle Radiožurnálu jsou jednání CEFC s Pentou teprve na začátku. „Pokud by jednání byla úspěšná, lze čekat nějaký první podpis předběžné dohody až zhruba v polovině letošního roku,“ uvedl zdroj blízký jednání.

Čínská investiční skupina CEFC Europe za deset měsíců svého působení v Česku investovala dvacet miliard korun. Nyní má v Česku připraveny nové projekty za dalších zhruba 20 miliard. Některé z nich budou představeny koncem měsíce během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze.

„V tuto chvíli můžeme pouze potvrdit, že jsme s čínskými investory v počátečním kontaktu. Diskutujeme o potenciálním odkoupeni aktiv, která v našem portfoliu nepovažujeme za strategická a zcela v souladu s naší investiční strategií se jich plánujeme vzdát,“ řekl mluvčí Penty Ivo Mravinac.

Žádné jiné dohody nejsou podle něj nyní aktuální.

Autor:

Mohlo by vás zajímat