Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Italští pumpaři budou muset uvádět průměrnou cenu paliv, chystají stávku

Ceny u italských pump překročily hranici dvou eur už v březnu 2022 po začátku války na Ukrajině (snímek z města Pescara, 20.3.2022). foto: Profimedia.cz

Italské čerpací stanice budou muset uvádět průměrnou celostátní cenu benzinu a nafty. Rozhodla o tom italská vláda, která tak chce zvýšit transparentnost na trhu. Kabinet premiérky Giorgie Meloniové reaguje na zvýšení cen pohonných hmot, které se dostavilo, když vláda neprodloužila snížení spotřebních daní.
  17:58

Provozovatelé čerpacích stanic v reakci na krok vlády vyhlásili stávku, která má začít v úterý 24. ledna v 19:00 a trvat do pátku 27. ledna do sedmi ráno. Podrobnosti k protestu se provozovatelé chystají zveřejnit 19. ledna.

Ceny benzinu a nafty se v Itálii výrazně zvýšily na začátku roku, když přestaly platit nižší daně zavedené v loňském roce. Podle posledních údajů, které cituje stanice Sky News, se ceny pohonných hmot zvýšily v průměru na dvě eura (48,10 Kč) za litr a na řadě míst se blíží k 2,50 eura za litr (asi 60 Kč). Podle údajů italských úřadů více než polovinu ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích tvoří daně.

Ve středu večer vláda schválila výnos, který má zvýšit transparentnost na trhu s palivy. Čerpací stanice budou denně hlásit své ceny úřadům, které pak vypočtou denní průměrnou cenu za celou Itálii. Tu budou muset provozovatelé vystavit na svých pumpách. Za opakované porušení nařízení hrozí provozovatelům až pozastavení činnosti.

Nárůst cen benzinu a nafty vyvolal v Itálii silnou kritiku vlády. Někteří komentátoři a opoziční politici poukázali na to, že hlavní vládní strana Bratři Itálie má v programu snížení spotřebních daní z pohonných hmot. Na sociálních sítích se také šíří video s premiérkou Meloniovou, která slibovala postupné zrušení spotřebních daní z paliv.

„To video je z roku 2019. Od té doby se svět změnil,“ uvedla Meloniová, která byla v té době v opozici. Podle ní vláda spotřební daně nezvýšila, jen zrušila dočasné snížení zavedené jejím předchůdcem Mariem Draghim.

Premiérka rozhodnutí vysvětlila tím, že z daňové úlevy měli prospěch i bohatí automobilisté, kteří žádnou pomoc nepotřebují. „Jsem přesvědčena o rozhodnutí, které jsem učinila, protože má větší smysl pomáhat těm, kteří mají nízkou mzdu či nemají práci,“ dodala premiérka.

Postup vlády se ale nelíbí provozovatelům čerpacích stanic. „Vláda zvyšuje ceny pohonných hmot a pak hází zodpovědnost na pumpaře, kteří čelím nadávkám a hanlivým slovům znechucených motoristů,“ tvrdí odborové a podnikatelské organizace.

Autoři: ,