Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ivanka Trumpová končí s podnikáním v módě, bude naplno poradkyní v Bílém domě

Ekonomika

  13:07
New York - Dcera amerického prezidenta Ivanka Trumpová v úterý oznámila, že končí s provozem módní značky, která nese její jméno. Podle amerických médií se značce od zvolení Trumpa, kdy se Trumpová stáhla z vedení společnosti, nedařilo. Společnost Ivanka Trump Marks LLC ale tvrdí, že rozhodnutí „první dcery“ s úspěšností společnosti nijak nesouvisí.

Ivanka Trump. foto: Reuters

Ivanka Trumpová se chce v dohledné budoucnosti zaměřit na práci pro svého otce, amerického prezidenta Donalda Trumpa. To uvedla jako důvod, proč se rozhodla skončit s módním byznysem. „Chci se soustředit na to, co dělám tady ve Washingtonu. Udělat tohle rozhodnutí byl jediný způsob, jak se zachovat čestně ke svému týmu i obchodním partnerům,“ řekla Trumpová médiím.

Trumpová už se denní agendou své newyorské společnosti nezabývá téměř rok a půl – od doby, kdy se její otec stal prezidentem, a ona se přestěhovala do Washingtonu. Oficiálně se poradkyní Trumpa stala loni v březnu. Společnost má v současnosti osmnáct zaměstnanců, kteří budou s koncem firmy propuštěni.

Vdova po příslušníkovi elitních jednotek SEAL Carryn Owensová a Ivanka Trumpová
Oblečení prodávané pod značkou Ivanky Trump.

Podle listu The Wall Street Journal se Ivančina módní značka poslední rok a půl potýká s velkými propady v prodejích. Společnost je soukromá, a proto nikde nemusí zveřejňovat výsledky podnikání. The Wall Street Journal se však odkazuje na zjištění analytické společnosti Rakuten Intelligence, která srovnala letošní a loňské prodeje v největších internetových obchodech a zjistila, že prodeje módní značky Trumpové se propadly o více než polovinu. Analytici srovnávali loňský a letošní červen.

Přitom, jak píše The Telegraph, Trumpova prezidentská kampaň byznysu jeho dcery z počátku velmi pomohla. Prodeje oblečení z její produkce byly v meziročním srovnání velmi vysoké: loňský únor byl proti předloňskému dokonce sedmkrát úspěšnější. Zájem ale postupně upadal a loni v srpnu už byla firma dokonce v mínusu ve srovnání s předloňskem.

Aktivisté zkoumali, jak se v Číně vyrábí boty Ivanky Trumpové. Dva zmizeli beze stopy

Není ovšem jasné, jestli jsou propady dány tím, že Trumpová odešla z vedení společnosti, nebo například bojkotem módní značky, který vyhlásili Trumpovi odpůrci. Někteří prodejci přestali v posledním roce a půl oblečení z dílny společnosti Ivanky Trumpové nabízet – mezi nimi například Nordstrom nebo Hudson’s Bay.

Donald Trump na ukončení prodeje Ivančiného zboží v obchodech Norstrom bouřlivě reagoval na Twitteru. „Nordstrom se k mé dceři chová tak nečestně. Přitom ona je skvělý člověk, který na mě vždy tlačí, abych udělal správnou věc,“ napsal Trump. Za to, že využil své popularity z role prezidenta k tlaku na obchodní zájmy své rodiny, sklidil kritiku od lidí na sociálních sítích i od médií. Nordstrom tehdy reagoval, že zboží se špatně prodává, a dále ho nabízet „ekonomicky nemá pro společnost smysl“. Obchod tak popřel politickou motivaci stažení zboží.

08.února 2017 v 17:51, příspěvek archivován: 26.července 2018 v 12:05

My daughter Ivanka has been treated so unfairly by @Nordstrom. She is a great person -- always pushing me to do the right thing! Terrible!

Tak jako tak, Ivanka Trumpová popírá, že by konec firmy měl něco společného s jejími obchodními úspěchy či neúspěchy. Podle svých slov se chce pouze soustředit na práci ve Washingtonu a ani neví, jestli by se po návratu do New Yorku do módního byznysu vracela.

„První dcera“ tak ukončuje dlouho kritizovaný střet zájmů, na který média v posledním roce a půl nesčetněkrát upozorňovala. Ivance Trumpové lidé vyčítali, že se její zboží vyrábí v Číně za mizerných pracovních podmínek pro dělníky, nebo za to, že svou značku propaguje skrze prezidentství svého otce, což kritici považovali za neetické.

Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?
Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?

Podravka NATUR využívá pouze čerstvé a kvalitní suroviny, bez umělých přísad, konzervantů nebo barviv. Vyzkoušely jsme kombinaci zeleniny, koření a...