Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Izraelci založili s Českem výzkumný fond, nabízí firmám miliony

Ekonomika

  12:30
PRAHA - Nejméně 600 milionů korun budou moci získat firmy z dnes zahájeného programu Gesher/Most, který vytvořila a rovným dílem financuje ČR společně s Izraelem. Program má podpořit společné výzkumné projekty českých a izraelských firem a institucí.

Izraelské vlajka v Praze foto: ČTK

 ČTK o tom dnes informovala vládní agentura CzechInvest, která má rozdělování peněz z tohoto programu na starost a přihlášky bude přijímat do 17. května.

"Program Gesher/Most bude rozdělen do pěti tříletých výzev. Do každé z nich ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vloží přibližně 60 milionů korun. Program podporuje vzájemnou spolupráci firem z obou států a současně se přísně zaměřuje na komerční využití výsledků výzkumu. A právě v tom je jeho obrovská hodnota," sdělila ČTK ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Miroslava Kopicová.

Do programu mohou být podle ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Tošovského zařazeny projekty z oblasti informačních a komunikačních technologií, udržitelných a čistých technologií, biotechnologií a lékařské techniky, zemědělských a potravinářských technologií. Zahrnovat bude také nové materiály, nanotechnologie, kybernetiku a robotiku.

"Izrael má rozsáhlou síť obdobných dohod po celém světě a vzájemná smlouva může otevřít českým firmám dveře k našim partnerům v jiných částech světa.

Doufám, že zase české firmy nám pomůžou ke vstupu na třetí trhy," dodal velvyslanec státu Izrael v ČR Yaakov Levy.

CzechInvest už eviduje zhruba 20 českých firem, které se chtějí do programu zapojit. "Nepochybuji o tom, že po dnešním oficiálním vyhlášení první výzvy se jejich počty ještě zvýší," podotkla pověřená generální ředitelka CzechInvestu Alexandra Rudyšarová, podle které náklady českých účastníků projektu platí ČR a náklady těch izraelských zase Izrael.

Program Gesher/Most je určený pro malé, střední a velké podniky. Veřejné výzkumné instituce se ho mohou zúčastnit pouze ve spolupráci se soukromou firmou. "Základní podmínkou přitom je, aby se na každém projektu podílel nejméně jeden partner z ČR a jeden z Izraele. Výsledkem výzkumu musí být konkrétní produkt, u kterého je velká šance, že se ho podaří komerčně prosadit," uvedla mluvčí CzechInvestu Lucie Kocourková.

Program Gesher/Most je podle zvláštní velvyslankyně ČR pro vědu, výzkum a inovace Dany Huňátové prvním svého druhu, který ČR s některou zemí světa připravila. "Podobné projekty přitom běžně fungují například v Německu, ve Spojených státech, ale třeba i na Slovenku nebo v Polsku, takže věřím tomu, že Gesher/Most pomůže vydláždit cestu k obdobným smlouvám i s dalšími státy," prohlásila.

Vznik nového programu oznámil loni v prosinci premiér Jan Fischer na Česko-Izraelských dnech vědy a techniky v Praze a smlouva o spolupráci byla podepsána v březnu. "Pro české firmy je podpora spolupráce s Izraelem výjimečnou událostí, která podtrhuje historické vazby mezi oběma zeměmi.

Česko má s Izraelem vynikající vztahy, které program Gesher/Most dál prohlubuje, protože motivuje české a izraelské podniky k intenzivnější spolupráci," uvedl Fischer.

beh vju

Autor: