Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

J&T Banka zaplatí za sídlo na Invalidovně 2,1 miliardy korun. Kancelářskou budovu odkoupí od firmy Gramexo

Ilustrační foto. foto: Reprofoto

Praha - Ještě se nestihla v novém sídle pořádně zabydlet, a už se rozhodla ho rovnou koupit. J&T Banka za budovu v kancelářském komplexu Rustonka v Praze 8, kam se přestěhovala teprve letos, zaplatila 2,1 miliardy korun. Za poslední dva dny jde už o druhý velký realitní obchod v Praze.
  17:45aktualizováno  21:40

Nové sídlo J&T Banky na Invalidovně změnilo majitele. Banka si nemovitost v kancelářském komplexu Rustonka koupila do svého portfolia od společnosti Gramexo. Informaci LN potvrdil ředitel marketingu J&T Real Estate Jiří Ochetz. „Gramexo je součástí firem spřízněných se skupinou J&T,“ upřesnil. Hodnota transakce dosáhla 2,1 miliardy korun. S realizací obchodu pomáhala poradenská společnost Cushman & Wakefield a právní kancelář Clifford Chance.

Osmipatrová budova má 30 tisíc metrů čtverečních a pojme až 750 lidí. Náklady na výstavbu a vybavení objektu byly vyčísleny na 1,2 miliardy korun.

Jedna z největších transakcí

Do nedávno dokončené centrály na Invalidovně v pražském Karlíně se J&T Banka přestěhovala teprve v září. Autorem architektonického návrhu budovy je společnost CMC Architects. Součástí administrativní budovy je prostorné workcafé určené pro neformální setkávání. K dispozici je též fitness a kolárna. V podzemních garážích se nalézá myčka na auta a pro řidiče elektromobilů je zde k dispozici třicet nabíječek. Sídlo J&T Banky je jednou ze čtyř budov, které v areálu Rustonka stojí.

Prodej nového sídla J&T Banky patří mezi největší transakce s kancelářskými objekty letos uzavřenými v Česku. První místo na pomyslném žebříčku patří skupině Penta, která za více než čtyři miliardy korun prodala kancelářský projekt Churchill Square stojící na pomezí Žižkova, Vinohrad a hlavního nádraží. Novým majitelem se staly společnosti Českomoravská nemovitostní a Corporate Finance House Group.

Ukazuje se, že pandemie neodradila investory utrácet za české komerční nemovitosti, tedy kancelářské budovy, nákupní centra a sklady. Přesto bude letošní rok ve srovnání s rokem 2019 v objemu proinvestovaných peněz slabší. Za prvních osm měsíců letošního roku bylo do komerčních nemovitostí investováno asi 2,4 miliardy eur (asi 63 miliard korun).

Tato částka zahrnuje i portfolio bytů po OKD patřící společnosti Residomo (dříve RPG byty, dnes Heimstaden Czech), kterou získala švédská společnost Heimstaden Bostad, a to za 1,3 miliardy eur (34 miliard korun). „Celková částka (proinvestovaná za celý letošní rok – pozn. red.) by mohla být kolem 2,7 až 2,8 miliardy eur,“ odhaduje Ondřej Vlk z mezinárodní poradenské společnosti Knight Frank. Společnost CBRE odhaduje objem proinvestovaných peněz na 2,6 miliardy eur. To je zhruba o půl miliardy eur méně, než kolik utratili realitní investoři v Česku loni.

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat