Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jágrbook. Jak si česká hokejová hvězda získává fanoušky na internetu?

Ekonomika

  6:30
„Hokejová rodino,“ společně vše dokážeme. Takový vzkaz visí v záhlaví facebooku nejlepšího českého hokejového útočníka všech dob. Ona hokejová rodina Jaromíra Jágra už má víc než 540 tisíc členů a pořád se rozrůstá. A při rodinných srazech by ani neměla problémy v komunikaci. Drtivá většina příbuzných jsou Češi.

Čas na selfie si Jágr našel i v posilovně. foto: Facebook Jaromíra Jágra

Co říká? Můžete to někdo přeložit? V Americe se 24. března letošního roku fanoušci na webu a sociálních sítích dožadovali vysvětlení, co to jejich idol na sedmnáctisekundovém videu povídá. Příspěvek, na kterém hvězda severoamerické hokejové ligy Jaromír Jágr na verandě svého nového floridského domu krmí veverku, uveřejnil i prestižní sportovní server TSN, který v Kanadě sledují snad úplně všichni.

Jako před 20 lety, smál se Jágr. Parádní trefou překvapil i sám sebe

„Ti chutná, viď? Hranolky. Jsi dlouho neměla hranolky, co? Tu máš, ještě jeden,“ pronáší třiačtyřicetiletý hokejista na videu. Jeho komentář k němu byl také svérázný, dá se říct jágrovský: „Oběd před zápasem a koukněte, kdo se na mě přišel podívat. ‚Drevokocůr‘z Floridy :)))) a jak mu chutnalo:)“

Vždyť je to vtípek, hodný závěrečné reportáže se zvířátky v televizních zprávách, řeknete si. Jenže právě takovými komentáři, ale i svou bezprostředností si Jágr získává své fanoušky. Na rozdíl od mnoha jiných celebrit, ať už sportovních či nesportovních, si dělá legraci ze všeho možného, nejčastěji však sám ze sebe. U člověka, který toho tolik dokázal, vydělal tolik peněz, je to ojedinělá věc.

Klíčová otázka - Jágrův centr. Kováře, radí nenahraditelný parťák Straka

„Jágr dokáže pobavit i nutí k zamyšlení, je přímý. Už oslovení fanoušků ‚hokejová rodino‘ je krásně důvěrné. Všichni pak máme pocit, že Jarda je opravdu náš, že nám tak trochu patří a my ho i díky facebooku známe lépe a komunikuje s námi na přímo. Neuveřejňuje každý svůj výsledek a úspěch a nedává příspěvky jen o hokeji, ale klidně nahraje video, jak krmí veverku, nebo sepíše zamyšlení o životě,“ říká Tomáš Houska, odborník na sociální sítě z Českého olympijského výboru.

Kvůli facebooku Jágr nasadil i netradiční paruku.

Způsob, jakým oslovuje fanoušky v posledních třech letech ještě posílil už tak obrovskou popularitu nejslavnějšího českého hokejisty. I bez virtuálních pomocníků si fanoušky získával svou bezprostředností. Nikdy neodmítne společnou fotku, i když třeba po porážce nemá vůbec náladu. Nebo se zajde podívat na tenisový turnaj a mezi diváky ho vyhmátne hokejový nadšenec žadonící o podpis.

Jágr bavil diváky i novináře: Moje góly? Čistý talent

Jágrův příběh je prostě fascinující a možná i proto lidi tak láká. Kluk ze statku, co na sobě odmala tvrdě dřel, stal se jedním z nejlepších hokejistů všech dob a dokázal vydělat v přepočtu už hodně přes dvě miliardy korun. Navíc i ve třiačtyřiceti letech zůstává i přes občas šedivější vousy tak trochu malým klukem. Vtipkuje, tyká novinářům při rozhovorech a až na výjimky se mu vyhýbají skandály. Za to všechno ho Češi milují. V zámoří je sice respektovaným hráčem, ale nikdy tam nedosáhl status takové modly, jako se stalo v Česku.

Začátky u klávesnice

Když 5. dubna 2012 svoji stránku na sociální síti Jágr rozjel, nic nenasvědčovalo tomu, že se stane fenoménem. Z prvních příspěvků jde poznat, že mu s publikováním na největší světové sociální síti v té době někdo pomáhal. Přivítání bylo pouze v angličtině, následující příspěvky už dvoujazyčné. Většinou šlo ale o jednu větu typu „Poslední trénink a jde se na to // Last practice in Philly and let’s get it started.“ Podobných statusů sportovních hvězd se stejnými zvoláními je plný facebook.

Jaromír Jágr tak, jak ho fanoušci neznají.

TIME OUT LN: Začal nejmladší, skončí nejstarší. Jágr napodobí Howea

Jágr v té době hrál s týmem Philadelphia play off NHL a vzkazy se týkaly téměř kompletně právě bojů o Stanleyův pohár. A pár týdnů byly dokonce podepisovány jako 68fans, sám hokejista mlčel. Už to vypadalo, že se Jágrův profil stane příkladem stránky o něm, ale bez něj.

Jenže na konci léta 2012 nastal obrat. Slavné číslo 68 se facebooku chopilo samo. V zámoří se rozjela výluka NHL a majitel Kladna a zároveň nově největší hvězda české extraligy začala i za pomocí Facebooku lákat fanoušky na zápasy.

„Musím vám říct, že jsem byl až překvapený, že jsem dal docela tři pěkný góly!:) Ale šancí jsem měl víc, klidně jich mohlo být až šest... No nic, snad příště... :) Hlavně že jsme vyhráli, musím pogratulovat celýmu našemu týmu. A že se byl podívat na zápase můj nový šéf Joe Nieuwendyk z Dallasu? No, musel jsem se před ním přeci trochu vytáhnout... Vy to před svými šéfy neděláte?:),“ napsal 28. října.

Od té dobu začala jeho stránka raketově sbírat fanoušky.

V magazínu Pátek LN, který tento týden mimořádně vychází ve čtvrtek, dále najdete:

  • Rozhovor s jedním z nejlepších obchodníků s uměním Zdeňkem Sklenářem o zničené galerii, instinktu a víře umělecká díla.

  • Jak se píše metro. O tom, jak se vyvíjel vizuální styl pražského metra.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...