Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britská síla: Jaguar XKR-S Convert

Ekonomika

  7:00
Dr. Jekyll a Mr. Hyde vznikli v Británii. Stejně jako Jaguar XKR-S, který s nimi má hodně společného. Nejvýkonnější auto značky, které dokáže až neuvěřitelným způsobem spojit protiklady.

Jaguar XKR-S Convert foto: Lidové noviny

Písmeno „S“ znamenalo v nabídce Jaguaru vždy něco speciálního. Dávala je jen na svá nejrychlejší auta, vyráběná v malých počtech. Takový je i nejrychlejší sériový Jaguar všech dob – XKR-S.

Vypadá docela nenápadně, zvláště ve verzi s elektricky ovládanou stahovací plátěnou střechou s téměř nepoužitelnými zadními sedačkami. O centimetr nižší podvozek nebo aerodynamickou sadu zaregistrují jen znalci. Právě v nenápadnosti je jeho krása. Tohle auto, které Jaguar vyrábí jen na individuální objednávku, dokáže udržet tempo se supersporty.

ČTĚTE TAKÉ:

Od dosud nejrychlejší verze XKR se „S“ v mnohém liší. Má nejen lepší přítlak díky dílům ze skutečného karbonu, ale také tužší odpružení podvozku, silnější stabilizátory, aktivní diferenciál se svorností 0–100 procent a mnoho dalších úprav.

Zážitkem je už start. Kompresorem přeplňovaný osmiválec dunivě zachrchlá a na volnoběh zavrní, ale stačí přidat plyn a zareaguje až maniakální reakcí doprovázenou burácením. Vždyť síla všech 680 newtonmetrů je plně k dispozici již od 2500 otáček.
Po povolení plynu XKR-S práská z výfuků jako ohňostroj, který je slyšet na kilometry daleko.

Jaguar XKR-S Convert

Rozměry 4794x2028x1329 mm

Zavaz. prostor 200 l

Hmotnost 1800 kg

Motor přeplň. záž. 8válec, 5,0 l

Výkon 404 kW (550 k)

Zrych. na 100 km/h 4,4 s

Nejvyšší rychlost 300 km/h

Komb. spotřeba 12,3 l / 100 km

Cena 3 560 280 Kč

Už kvůli tomu koncertu s ním budete jezdit šíleně rychle a dle libosti si užívat jeho nekonečných přívalů síly bez prodlevy obvyklé u turbodmychadly přeplňovaných motorů. I to může být důvodem, proč si pořídit kabriolet místo kupé. S tím bylo počítáno již při vývoji výchozího XK, takže by měl mít téměř stejně tuhou karoserii. Zásadnější rozdíl opravdu znát není a otevřená verze je těžší jen o 47 kilogramů.

Ty nejlepší vlastnosti se však nezměnily. Jaguar XKR-S dokáže být podobně komfortní jako již tak skvělý XKR, ale svými schopnostmi jej zdaleka předčí. Směr mění mnohem přesněji, reaguje rychleji, téměř se nenaklání a fantasticky maskuje svoji skutečnou hmotnost.

Tohle auto se umí pohybovat až neuvěřitelnými rychlostmi na jakémkoliv povrchu a díky svému úžasnému motoru jde snadno řídit plynovým pedálem. Má vyvážené rozložení hmotnosti a velmi rádo jezdí přetáčivým smykem, kdy se dobře ovládá. Se zvyšujícím se tempem oživne lehké řízení a pak oceníte progresivně pracující brzdy, které neztratí svůj účinek ani po několika kolech na závodním okruhu. Tohle auto se řídí lehce, také méně zkušení s ním budou velice rychlí. Leckdy až moc...

Největším problémem XKR-S může být nakonec cena, která je o 590 000 korun vyšší než u rozhodně ne pomalé verze XKR. Už to by náročnějším mělo stačit, ale tohle je vrchol. Jezdí lépe, je to dokonale sladěný celek; denně použitelné auto s opravdu velkorysou výbavou. Příplatek je to značný, ale za něj dostanete to nejlepší, co Jaguar nabízí. A také raritu.

Autor:

Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie
Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie

Kdo by nemiloval čokoládu? A navíc patří prostě k Valentýnu. Vyhrajte vouchery na nákup v hodnotě 1 000 Kč v „nejčokoládovějším kousku světa“....