Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Jak Čalfa zbavil Havla nevinnosti

Média

  22:59
Snímek Roberta Sedláčka Poslední hurá z cyklu České století obdařil známé obrazy z listopadových jednání opozice s komunistickou vládou znepokojivými akcenty.

Marián Čalfa a Václav Havel v roce 1991 foto: ČTK

Je to epizoda, na niž diváci čekali zřejmě nejvíc. Jak asi tvůrci Českého století , scenárista Pavel Kosatík a režisér Robert Sedláček, pojmou historický zlom, který si i dnešní střední generace osobně pamatuje a k němuž má silné citové vazby? Příležitost vidět televizní filmPoslední hurá bude už v pondělí odpoledne, a to dokonce na velkém plátně. Všechny nové díly Českého století totiž u příležitosti 17 .listopadu uvede kino Světozor v Praze, ostravské Minikino a Divadlo Husa na provázku v Brně. Díl věnovaný listopadovým událostem bude ve Světozoru zopakován i jako hlavní večerní program.

V první řadě je třeba říci, že Poslední hurá projekci v kině opravdu unese. Obrazy z vyjednávání vlády s opozicí jsou strhující, rovnou měrou se na tom podílí energie skutečných historických událostí, způsob jejich filmového uchopení i pozoruhodné herecké výkony. Marek Daniel svou postavu uchopil opravdu přesvědčivě, v některých momentech může mít divák intenzivní pocit, že sleduje skutečného Václava Havla. Snímek nabízí uhrančivý pohled na jeho dynamickou proměnu z ryzího disidenta, který v létě 1989 telefonuje z vesnické pošty do zahraničí svůj komentář, v politika, který se velmi cílevědomě ujme prezidentského úřadu.

Autor:

Mohlo by vás zajímat