Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak se chlapci v ODS loni porvali o letiště

Ekonomika

  9:13
Bezradné šachování v managementu ČSA zcela odhaluje slabou pozici současné vlády, která je rukojmím dvou hlavních parlamentních stran. A dosazení šéfa Letiště Praha do čela aerolinek to jen podtrhuje.

Kdyby totiž současná vláda mohla konat svobodná rozhodnutí, nikoli jen naplňovat diktát kompromisu, nejenže by Miroslav Dvořák neřídil ČSA, ale už by ani nebyl šéfem ruzyňského letiště. Je totiž ukázkovým reprezentantem systému, který Českou republiku omotává jako krajta a dusí demokracii i volný trh. V tomto případě dokonce ničí i jednu ze dvou hlavních politických stran.

S nadsázkou se dá říct, že kvůli Dvořákovi padla Topolánkova vláda a ODS se rozštěpila na dva znepřátelené tábory. Příčinou se stala chystaná privatizace Letiště Praha, podniku v hodnotě desítek miliard korun (někdy se dokonce hovoří o rovné stovce).

Dvořáka do vedení letiště v roce 2007 dosadil tehdejší ministr dopravy Aleš Řebíček, čímž vyšel vstříc Pavlu Bémovi a jeho příteli Romanu Janouškovi. Dohodu posvětil i Topolánkův pobočník Marek Dalík, takže vše šlo zprvu hladce. Dvořák připravoval podnik na privatizaci, ale pak se kola zadrhla.

Topolánek došel k závěru, že Bém s Janouškem chtějí větší část privatizovaného koláče, než si zaslouží. Místo podílu v privatizovaném podniku jim nabídl jen adekvátní část privatizačního výnosu, který by město Praha nedostalo v hotovosti, ale na konkrétní investiční projekty.

Výsledkem byl Bémův ostrý atak na Topolánka a jeho loňská neúspěšná kandidatura na předsedu ODS.

Byl by to docela zajímavý příběh o sporech dvou podnikatelských skupin, kdyby nebyla řeč o majetku státu a hlavního města. Jakmile si uvědomíme, že se pánové ve skutečnosti do krve porvali o majetek daňových poplatníků, můžeme se dle individuálního naturelu buď rozplakat, roztřískat nejbližší kus nábytku, anebo popřát panu řediteli hodně štěstí v novém působišti.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat