Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jak si vybrat leasingovou firmu

  13:43
PRAHA - Potřebujete auto, ale nemáte na něj hotovost. A odevšad se na člověka smějí šťastné reklamní obličeje těch, kteří si vysněné auto koupili na leasing. Proč to nezkusit? řeknete si. Jak si ale v obrovském množství leasingových firem vybrat?
Automobil

Automobil

Než se rozhodnete, od koho si na auto půjčíte, měli byste si o leasingové společnosti zjistit několik informací.

Nejdříve se ptejte po finančním zázemí „leasingovky“. Měli byste spolupracovat zásadně jen s renomovanou leasingovou společností, která má silné finanční zázemí.

Na financování nákupů automobilů si leasingové firmy půjčují většinou od bank a nakoupená auta pak dávají do zástavy v jejich prospěch.

Kdyby pak vaše leasingová společnost zkrachovala, s největší pravděpodobností o „svůj“ automobil přijdete, i když poctivě platíte splátky. Váš automobil je totiž ve vlastnictví leasingové společnosti. Banka ho zabaví a z jeho prodeje se snaží uhradit závazky, které vůči ní má leasingová společnost.

Finančně silné leasingové společnosti jsou z převážné většiny členy Asociace leasingových společností. Mezi nejsilnější patří CAC Leasing, ČSOB Leasing, GE Money Auto, ŠkoFIN a Leasing České spořitelny. Většina z nich také nabízí velmi kvalitní služby, o čemž svědčí jejich více než padesátiprocentní podíl na trhu.

Leasing s nulovým navýšením
vs.
nulový leasing

Leasing s nulovým navýšením znamená, že klient neplatí žádnou marži leasingové společnosti.

V případě nulového leasingu nájemce neskládá ani korunu na akontaci.

U leasingu s nulovým navýšením dochází k situaci, kdy suma splátek (bez pojištění) se rovná pořizovací hodnotě vozu. Leasing s nulovým navýšením bude vždy obsahovat podmínku souhlasu s vybraným havarijním pojištěním a klient ho pak splácí v rámci pravidelných splátek. Právě cena havarijního pojištění bývá pomyslným jazýčkem na vahách, který vyrovnává relativní nevýhodnost nízké marže leasingové společnosti.

Jak nenaletět
 Jedinou účinnou ochranou proti těmto marketingovým trikům je porovnání více nabídek splátkových kalendářů. Pro objektivní srovnání je ovšem nutné mít shodné vstupní parametry, kterými jsou shodná pořizovací cena, akontace a u havarijního pojištění nezapomeňte na spoluúčast.

Může se skutečně stát, že leasing s nulovým navýšením bude při srovnání s běžným leasingem dokonce dražší, neboť nulová úroková marže bude bohatě vykompenzována drahou pojistkou.

Co je to leasingový koeficient

Leasingový koeficient je poměrové číslo, které ukazuje, o kolik více zaplatíte za pořízení vozu na leasing ve srovnání s pořízením tohoto vozu za hotové.

Do čitatele by se mělo započítat všechno, co v leasingu zaplatíte, vč. DPH (bez pojištění), a do jmenovatele cena vozu vč. DPH. Pro plátce DPH je výpočet leasingového koeficientu podobný, pouze je možné v čitateli odečíst DPH z finanční služby (19 %).

Důležité je samozřejmě také cenové srovnání. Přirozené je vybrat si tu levnější nabídku.

Zajímat byste se měli ale zároveň i o doplňkové služby. Jedná se například o možnost předčasného (řízeného) ukončení leasingové smlouvy, výběru pojišťovny, individuálního pojištění, vyšších zůstatkových hodnot, delší doby financování a či nepravidelného splácení.

Nechte si sestavit předběžnou kalkulaci
Pokud se nemůžete rozhodnout, kterou společnost zvolit, nechte si zpracovat předběžnou kalkulaci splátek. Společnosti by také měly doporučit nejvýhodnější finanční varianty. Dle výsledků kalkulací a jednání společnosti se jistě budete lépe rozhodovat, kterou z nich zvolit k uzavření smlouvy.

 V okamžiku, kdy se rozhodnete pro konkrétní leasingovou společnost, budete nejprve vyzváni k vyplnění formuláře žádosti o leasing a předložení náležitých dokladů. Budete tedy obvykle potřebovat platný občanský průkaz, rodný list a výpisy z účtu, kam vám chodí výplata, či potvrzení zaměstnavatele o výši platu.

U ne příliš drahých vozů a složení zálohy převyšující 30 % ceny vozu stačí u některých leasingových společností předložit pouze občanský průkaz a rodný list, případně jiný doklad totožnosti.

Je-li vše v pořádku, bude vám předložena k podpisu leasingová a kupní smlouva. Pro uzavření leasingové smlouvy zpravidla musíte prokázat čistý měsíční příjem (upravený o další závazky) ve výši minimálně dvojnásobku měsíční leasingové splátky.

Havarijní pojištění je samozřejmostí
Připravte se také na to, že všechny leasingové pojišťovny po vás budou vyžadovat, aby byl vůz havarijně pojištěn. Obstarat si a zaplatit povinné ručení je povinností majitele vozu.

Leasingové financování je výhodné právě díky tomu, že si leasingové společnosti mohou 19procentní DPH u auta odečíst z ceny vozu, což snižuje vámi zaplacené úroky. Na leasingové nabídce i splátkovém kalendáři uvidíte zmiňovanou výši DPH pro finanční službu i předmět leasingu.

Článek byl sepsán s použitím materiálu ze serveru fincentrum.cz

Autor: