Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak sportovci daní své příjmy? Milníkem byl případ fotbalisty Davida Lafaty

Ekonomika

  7:05
Ve sportu se točí nemalé peníze a odměny za své výkony dostávají hráči a závodníci všech možných úrovní. Nakonec i na olympiádách vedle sebe soutěží profesionálové a amatéři. V souvislosti s právě probíhajícími hrami v Tokiu si připomeňme, jak sportovci daní své příjmy. V hledáčku finančního úřadu je skutečně každý, tedy profesionálové i sportovci na částečný úvazek.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

„Pro účely zdanění je vhodné tuto skupinu nazvat jako profesionální sportovci, ač někteří stoprocentními profesionály třeba nejsou,“ říká Kristian Červinka z daňového týmu poradenské skupiny Apogeo.

Červinka připomíná, že v kolektivních i individuálních sportech většina sportovních klubů má své sportovce vázané profesionálními smlouvami, ať už přes sportovní agentury nebo napřímo. Odměny za jejich výkony ale sportovcům nenáleží na základě zaměstnaneckých poměrů, ale na základě měsíční, sezonní, nebo výkonnostní odměny. Výjimkou jsou jen kluby spadající pod hlavičku státu, jako je například Dukla.

„Způsob zdanění a řešení odvodů sociálního a zdravotního pojištění tak kluby ponechávají na bedrech samotných sportovců,“ vysvětluje.

Živnostenské oprávnění a výdajový paušál

Samostatnou činnost profesionálního sportovce může daňový subjekt vykonávat buď na základě živnostenského oprávnění, nebo jako nezávislé povolání.

„V případě výkonu činnosti profesionálního sportovce na základě živnostenského oprávnění náleží daňovému subjektu možnost uplatnit šedesátiprocentní výdajový paušál. Naproti tomu v případě výkonu činnosti jako nezávislého povolání je možné uplatnit výdajový paušál pouze ve výši čtyřiceti procent,“ vypočítává Červinka.

Živnostenské oprávnění, které opravňuje k výkonu činnosti profesionálního sportovce, nese oficiální název ‚Provozování tělovýchovných zařízení a organizování sportovní činnosti‘. Milníkem v této oblasti byl případ fotbalisty Davida Lafaty, který využil možnosti odepsat si ze základu daně živnostenský, tedy šedesátiprocentní výdajový paušál. Finanční úřad mu za to vyměřil milionovou pokutu a penále. Teprve Nejvyšší správní soud konstatoval, že Lafata nepochybil, a peníze dostal zpět.

Kolik stojí trénink

Kromě výdajových paušálů však mohou sportovci podle Kristiana Červinky také uplatňovat výdaje skutečné, tato varianta by ale mohla být smysluplná pouze v případě, kdy sportovec nevykazuje vysoké výdělky a má vysoké náklady například na tréninkový proces.

„V takovém případě je ovšem důležité brát na vědomí, že sportovec jako daňový subjekt musí být připraven v případě výzvy správce daně prokázat souvislost těchto nákladů s výkonem své ekonomické, respektive sportovní činnosti,“ zdůrazňuje.

Příjmy ale vstupují také do základu pro výpočet sociálního a zdravotního pojištění. Rozlišuje se přitom činnost vedlejší a hlavní.

„V České republice vykonává velká část závodníků a hráčů sportovní činnost při studiu nebo zaměstnání, v takovém případě se jedná o činnost vedlejší. Pokud je sportovec profesionálem a věnuje se pouze sportu, je nutné jeho činnost považovat za hlavní,“ vysvětluje Červinka.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Grafton Recruitment Praha
Večerní směny ve výrobě | 17:00 - 1:30 | SLATINA

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 26 000 Kč

Mohlo by vás zajímat