Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak ušetřit na daních: snižte si základ daně

Ekonomika

  14:35
PRAHA - V minulé lekci jsme se zmínili, jak se dají daně snížit různými slevami či využitím společného zdanění manželů. Tedy způsobem, který je spíš úlevou pro rodiny a osoby se zdravotním postižením. Dalo by se říci, že tyto úlevy naplňují sociální aspekt daňové politiky státu.
Daňové přiznání - ilustrační foto

Daňové přiznání - ilustrační foto foto: Lidové noviny

Stát nám ale také dává najevo, že chce mít samostatné a štědré občany. Motivací jsou pro ně různé odpočty od daňového základu - ve výsledku tedy nižší daně. Ukažme si to na příkladu: když máte hrubou měsíční mzdu 20 000 korun a odečtete si za rok z daňového základu 12 000 korun, zaplatíte na daních o 2300 korun méně.

Proberme si tři nejdůležitější odpočty: penzijní připojištění, životní pojištění a úvěry na bydlení.

Roční odpočty od daňového základu

dary: minimálně 2 procenta ze základu daně nebo 1000 korun, maximálně 10 procent ze základu daně

zaplacené úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření: maximálně 300 000  korun na domácnost

penzijní připojištění: maximálně 12 000 korun

životní pojištění: maximálně 12 000 korun

příspěvky člena odborů: maximálně 3000 korun

od 1. srpna letošního roku si bude možné roční daňový základ snížit také o úhrady za zkoušky v rámci dalšího vzdělávání (pokud vám je nezaplatí zaměstnavatel nebo je neuplatníte jako daňový výdaj): max. 10 000 Kč (13 000 Kč u osob se zdravotním postižením,  15 000 Kč u osob s těžším zdravotním postižením)

Zaměstnanci mohou tyto odpočty uplatnit prostřednictvím ročního zúčtování daně, které provede jejich zaměstnavatel. Nemusí tedy už kvůli nim podávat daňové přiznání jako dříve. Osoby samostatně výdělečně činné odpočty uvedou ve svém daňovém přiznání.

Od základu daně si lze odečíst souhrn příspěvků na penzijní připojištění zaplacených v daném roce, který přesahuje hranici 6000 korun, maximálně 12 000 korun. Abyste mohli odpočet uplatnit, musíte spořit více než 500 korun měsíčně. Spoříte-li méně, na odpočet zapomeňte. Maximální výše odpočtu dosáhnete, když měsíčně spoříte 1500 korun.

Daňové zvýhodnění se vztahuje také na soukromé životní pojištění - za rok si můžete od daňového základu odečíst roční pojistné až do 12 000 korun. Pojištění ale musí mít určité parametry. Výplata pojistného plnění musí být sjednána až po 5 letech od uzavření smlouvy a zároveň ne dřív, než pojištěný dosáhne věku 60 let. Navíc pevně sjednaná pojistná částka pro případ dožití na 5 až 15 let má být alespoň 40 000 korun, u smluv nad 15 let aspoň 70 000 korun.

Pokud splácíte hypotéku, překlenovací úvěr či úvěr ze stavebního spoření, můžete si o zaplacené úroky snížit daňový základ až do výše 300 000 korun za jednu domácnost.

Pokud vlastníte cenné papíry, například akcie, nebo podílové listy, na daních ušetříte tím, že je neprodáte dříve než po půl roce od okamžiku, kdy jste je koupili. V opačném případě musíte příjem z jejich prodeje zdanit.

Nyní máte představu o tom, jak přispíváte na provoz státu a zda můžete právě vy platit na daních méně. Chcete-li se dozvědět, zda nemá stát něco platit naopak vám v podobě sociálních dávek, přečtěte si pondělní a úterní lekci.

Autor:

Mohlo by vás zajímat