Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak vydělat za evropské peníze? Získat grant, postavit hotel, prodat

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Přes 277 penzionů či hotelů za více než čtyři miliardy korun. Tolik ubytovacích zařízení za posledních pět let vzniklo v Česku za peníze z EU prostřednictvím regionálních operačních programů. Velká část nemovitostí však místo rozvoje cestovního ruchu měla sloužit k co nejvýhodnějšímu prodeji.
Evropské dotace – ilustrační foto.

Evropské dotace – ilustrační foto. foto: Lidovky.cz

Přesně 127 hotelů či penzionů dostalo od roku 2007 1,3 miliardy korun z Regionálního operačního programu Střední Morava.  Téměř 50 ubytovacích zařízení podpořil ve stejné době částkou 1,5 miliardy operační program Severovýchod a přes jednu miliardu korun rozdělila na další desítky rekreačních nemovitostí i Regionální rada regionu soudržnosti Severozápad, vyplývá z údajů, které získaly LN.

Další stovky milionů na hotely či penziony plynuly i z ostatních regionálních programů. Na trhu je nyní k dispozici rekordní množství penzionů či horských hotelů. A to i kvůli tomu, že jich v posledních letech vyrostlo velké množství za pomoci dotací.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ: Evropské dotace na české hotely.

Když podnikatelé splní podmínky, zaplatí evropské peníze i polovinu celé rekonstrukce či výstavby nového ubytovacího zařízení. To musí sice majitelé udržovat, ale jen tři roky. Pak ho mohou prodat. A to za plnou cenu, aniž by museli jakoukoliv část dotací vrátit.

Postavit hotel či penzion za evropské peníze a po několika letech ho výhodně prodat je v Česku populárnější praxe. Podle samotných regionálních rad, které evropské peníze rozdělují, je těžké zjistit, kolik projektů není určeno k podpoře turismu, ale k prodeji.

„U většiny projektů stále běží povinná tříletá doba udržitelnosti, během které majitelé nemohli své hotely prodat,“ potvrzuje ředitel Regionálního operačního programu Střední Čechy Tomáš Novotný.

ČTĚTE TAKÉ:

„Během doby udržitelnosti, která je pro ubytovací zařízení tři roky, můžeme z různých důvodů dotaci odebrat. Po třech letech si ale podnikatelé mohou dělat s nemovitostí, co chtějí. Nemáme žádný nástroj na to, jak prodeji zamezit,“ vysvětluje mluvčí Úřadu Regionální rady Střední Morava Renata Škrobálková.

Jen na tuzemských horách jsou podle realitních makléřů právě kvůli takové praxi na prodej desítky penzionů a hotelů a další stále přibývají. „Letos vzrostl oproti loňskému roku počet penzionů a hotelů, které jsou na prodej, o 40 procent,“ říká makléř z RE/MAX Alfa Luděk Lukeš. „Nabídka roste, a to především u větších objektů – bývalých podnikových chat a chalup,“ řekl LN makléř trutnovské kanceláře RAKO reality Miloš Valášek.

ČTĚTE TAKÉ:

Už od příštího roku by ale nemělo být možné podobným způsobem evropské dotace využívat. „Bruselští úředníci rozhodli, že evropské peníze už by neměly jít na financování soukromých hotelů a penzionů,“ vysvětluje Novotný s tím, že nové ustanovení se týká programovacího období od roku 2014 do roku 2020.

Od příštího roku by se zároveň současných 26 operačních programů mělo zredukovat na osm. Peníze z Evropské unie by měly v příštích letech směřovat hlavně na zvýšení konkurenceschopnosti tuzemské ekonomiky, na boj s chudobou či rozvoj infrastruktury.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!