Likvidace černých skládek stojí města a obce ročně až statisíce. Některé z nich se proto rozhodly investovat do takzvaných fotopastí, aby si mohly na bezohledné občany došlápnout. Co si pod pojmem fotopast představit?
Jedná se o upravený speciální fotoaparát, který původně sloužil ochráncům při pozorování plachých zvířat. Začíná snímat ve chvíli, kdy zaregistruje pohyb, a to i v noci. Díky tomu se fotopast stala účinným pomocníkem v boji se zakladateli černých skládek. Například v Břeclavi během roku odhalila deset lidí, kteří odpadky vyhazovali na místech, které k tomu nejsou určeny. Pokutě neunikli.
A dalším pozitivním efektem je, že ve městě černých skládek - především těch v blízkosti kontejnerů - rychle ubylo. "Dřív stál úklid kolem kontejnerů přes 80 tisíc korun měsíčně. Díky fotopastem – připisujeme to hlavně jim – se to snížilo více než o polovinu," řekla České televizi mluvčí radnice Eliška Windová. Fotopasti vedle Břeclavi využívá i řada dalších obcí.
S chytrým telefonem v boji s odpadky
Vedle této technické vychytávky se postupně rozšiřuje i další projekt, který usiluje o odstranění černých skládek v Česku. Jmenuje se ZmapujTo.cz a jak je z názvu patrné, jeho autoři si jako základní úkol stanovili zmapovat co nejvíce nelegálních skládek.
O aplikaci TrashOutProstřednictvím aplikace TrashOut bylo dosud nahlášeno 248 černých skládek. Je zdarma dostupná pro mobilní platformy Android, iPhone a Windows Phone. Více o aplikaci najdete ZDE. Brzy chtějí autoři projektu umožnit i ohlášení skládky přes webové rozhraní. |
Kdyby na to byli sami, šlo by o nadlidský úkol. Do mapování hald odpadků se však může zapojit každý majitel chytrého telefonu. Stačí si stáhnout speciální aplikaci TrashOut. "S její pomocí pak do interaktivní mapy označí, kdy, kde a jak velkou skládku našel,” vysvětluje jeden ze zakladatelů projektu Miroslav Kubásek.
Každé takové hlášení obsahuje GPS polohu, fotografii a informaci o velikosti a typu odpadů, které se na nelegální skládce nachází. Záznam se do dvou hodin zobrazí v interaktivní mapě na webu ZmapujTo.cz.
Napojení na obce a města
Ambice autorů projektu jsou však i takové, aby nashromážděné informace nezůstaly jen bezzubou černou listinou. Nabízí proto spolupráci městům a obcím, které mohou dostat okamžitou informaci, pokud je na jejich území ohlášena nelegální hromada odpadků. Radnice si na svůj web může také umístit statistiku, která v reálném čase ukazuje počet nahlášených a vyčištěných skládek.
Jednou z radnic, která internetový projekt testuje, je brněnská městská část Nový Lískovec. "Zatím se teprve dolaďuje, jak by měl systém fungovat,“ uvedl referent pro životní prostředí Michal Šípek.
Podle odborníka na problematiku odpadů Aristida France je včasné odhalení černé skládky důležité zejména proto, že z ní mohou unikat škodlivé či jedovaté látky do ovzduší, půdy i vody. "Podle druhu materiálu může hrozit i nebezpečí vznícení a následného požáru, nemluvě o ohrožení bezpečnosti a zdraví dětí či zvířat," dodal Franc.