Středa 18. září 2024, svátek má Kryštof
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jako by člověk dovolenou ani neměl. Návrat do práce by měl být pozvolný

Ekonomika

  17:00
PRAHA - Ať už se člověk těší na dovolenou celý rok, nebo je to pro něj jen nutné zlo, které zdržuje od práce, často si po příjezdu domů uvědomí, že má pocit, jako by na ní vůbec nebyl. Návrat do práce je pak o to větším šokem.
Návraty po dovolené bývají tvrdé.

Návraty po dovolené bývají tvrdé. foto: Shutterstock

„Pokud jsme celý rok pod velkým tlakem a neodpočíváme průběžně, dovolená nás v tomto nezachrání. Uvolnění přichází pomalu a volno si často začneme užívat až ke konci dovolené. Také se mohou objevit různé tělesné problémy z toho, jak jsme byli dlouho ve stresu, ale teď tělo vnímá, že má prostor se zregenerovat. Jsme více unavení a často právě lidé, kteří si nedopřejí odpočinek průběžně, na dovolené onemocní,“ podotýká psycholog Petr Klimeš s tím, že jde ve skutečnosti o logický důsledek našeho stylu života.

Česko má skvělý index míru, který láká našince i turisty ze zahraničí

Na fenomén doby poukazuje i psycholožka Renata Gregorová. V řadě rodin je jeden z rodičů velice zaměstnaný a pro rodinu je dovolená jedinou společnou chvílí.

„Nezřídka dochází k otrávení ovzduší na dovolené tam, kde se maminka s dětmi těší na to, jak si konečně tatínka užijí, obzvláště když ho znají během roku skoro jen z fotek! Jenže on vytáhne notebook a jde pracovat anebo se izoluje od rodiny jiným způsobem. Je otázkou, na co pak budou tyto děti v dospělosti vzpomínat a jaké pojetí hodnot si odnesou,“ varuje Gregorová.

Bez obalu dodává, že pro workoholiky je dovolená zbytečná. Pokud opravdu neodloží pracovní povinnosti, nemá přínos.

Po návratu dva dny doma

Jednodušeji zní pravidlo o návratu do práce. „Každá změna znamená pro organismus zátěž a náš mozek musí aktivovat adaptační mechanismy, abychom se s danou změnou vypořádali. Platí tady zákon přímé úměry: čím větší změna, tím více nároků na adaptační mechanismy a ve výsledku více únavy,“ říká psycholožka Gregorová.

Proto by po návratu z dovolené doporučila optimálně ještě dva dny volna doma.

„Hezké zážitky si můžeme prodloužit tím, že si po návratu uděláme čas na zpracování fotek, a také si můžeme vytvořit v mysli pomyslný archiv pro hezké vzpomínky a zážitky. Tam se pak můžeme kdykoli vracet a vybavovat si je ve chvílích, kdy máme pocit, že z nás odpočinek vyprchává,“ uzavírá Gregorová.pracovn

Autor: