Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jan Hus netradičně. Multimediální show rozsvítí Betlémskou kapli

Média

  7:00
PRAHA - Betlémskou kapli v Praze oživí v sobotu 4. října unikátní multimediální umělecká show. Světelná a hudební projekce bude mít premiéru u příležitosti 600. výročí upálení Mistra Jana Husa. Betlémská odysea - video mapping, jak je projekt nazván, představí Jana Husa v různých rolích.

Multimediální show Betlémská odysea - video mapping rozsvítí Betlémskou kapli. foto: Autorka projektu Zdeňka Čechová

Na členité fasádě Betlémské kaple diváci uvidí technicky přesnou projekci. V historických obrazech prolnutých náročnými počítačovými efekty a animacemi se bude odvíjet děj, který představí Mistra Jana Husa jako kazatele, rektora Karlovy univerzity, tak jako kacíře a mučedníka.

Projekt se ale nebude věnovat jen postavě Jana Husa. „Symbolicky bude ztvárněn odpor českého lidu pod vedením Jana Žižky a následné husitské hnutí. V dalších částech budou připomenuty národní a zahraniční památníky Mistra Jana Husa. Budou též zdůrazněna celosvětově významná data založení Univerzity Karlovy a ČVUT v Praze. Závěrečná část projekce bude věnována současné roli Betlémské kaple jako univerzitního objektu,“ představili projekt organizátoři.

Představení:

Začátky představení budou v časech od 20:30, od 21:00 a od 21:30 hodin.

Na vzniku technicky náročného projektu se ve spolupráci s autorkou Zdeňkou Čechovou a za technické podpory Martina Bernase podíleli studenti Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Autorka multimediální show Zdeňka Čechová tímto projektem navazuje na svá předchozí umělecká díla. V minulosti vytvořila například díla pro Zpívající fontánu v Mariánských Lázních, Křižíkovu fontánu v Praze. Stojí také například za projektem Bohemica - My country, který měl premiéru na EXPO 2000 v Hannoveru.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat