Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jančura chce provozovat rychlíky na 15 linkách, dnes podal nabídku

Ekonomika

  11:01
PRAHA - Společnost RegioJet podnikatele Radima Jančury chce provozovat rychlíky na 15 železničních linkách, přičemž na tyto dálkové spoje hodlá nasadit nové elektrické a dieselové vlaky. Nabídku dnes RegioJet předal ministerstvu dopravy, které rychlíky na české železnici platí a dosud si je objednává pouze u Českých drah.

Po českých kolejích by mohly pravidelně začít jezdit vlaky Desiro od společnosti Siemens.

Mluvčí MD Karel Hanzelka v pátek uvedl, že úřad nejprve musí nabídku firmy RegioJet posoudit a pak se k ní vyjádří.

Linky, na kterých chce RegioJet provozovat rychlíky:

Praha - Chomutov - Cheb
Praha - Děčín
Kolín - Ústí nad Labem
Brno - Česká Třebová - Praha Brno - Havlíčkův Brod - Praha Brno - Bohumín
Brno - Břeclav - Olomouc
Praha - České Budějovice
Praha - Písek - Č. Budějovice
Liberec - Ústí nad Labem
Praha - Tanvald
Kolín - Rumburk
Praha - Rakovník
Ostrava - Jeseník
Ostrava-Krnov-Olomouc

zdroj: RegioJet

Obchodní ředitel RegioJetu Jiří Schmidt dnes novinářům řekl, že firma plánuje jezdit například z Brna do Prahy, z Prahy do Českých Budějovic či z Liberce do Ústí nad Labem.

Nabídka RegioJetu počítá s tím, že dálkové vlakové spoje bude provozovat od roku 2011 po dobu deseti let. "Jedná se o zhruba jednu polovinu celkového rozsahu provozu vlaků kategorie rychlík objednávaných ministerstvem dopravy," stojí v tiskové zprávě.

Společnost RegioJet kalkulaci postavila na jízdném, které má být o zhruba 15 procent nižší, než je jeho aktuální výše, přičemž cestující by mohli využívat slevy v předprodeji.

Jezdit mají nové soupravy
Firma RegioJet plánuje nákup nových nízkopodlažních elektrických souprav Siemens Desiro ML a dieselových vlaků Siemens Desiro Classic. Šéfové RegioJetu vypočítali, že jízdní doba by se díky tomu zkrátila až o 20 procent, protože nové vlakové soupravy budou moci naplno využít železniční rychlostí koridory.

Zástupci společnosti RegioJet tvrdí, že jejich nabízená cena za provozování rychlíkových spojů, která hradí prokazatelné ztráty z dálkové dopravy, je až o třetinu nižší než aktuální cena Českých drah. "RegioJet odhaduje, že po dobu deseti let představují nabídky úsporu prostředků státního rozpočtu ve výši osmi až devíti miliard korun," stojí v tiskové zprávě RegioJetu.

Zatím vládne monopol
Vstupu nové firmy na českou železnici musí předcházet výběrové řízení ministerstva dopravy. To nyní automaticky objednává rychlíky u Českých drah, kterým za ně letos zaplatí přes čtyři miliardy korun.
Předchozí ministr dopravy Petr Bendl (ODS) slíbil, že pokud se objeví konkurenční nabídka, úřad tendr vypíše. "Musíme to posoudit, oficiálně žádnou nabídku nemáme, takže to nelze hodnotit na základě zpráv z médií," uvedl v pátek Hanzelka.

Jančura, jehož firma Student Agency patří k největším autobusovým dopravcům v zemi, je známý kritik Českých drah a poměrů na železnici obecně. Na českých kolejích podle něj chybí konkurence.

Společnost RegioJet získala licenci na provozování drážní dopravy před několika týdny. Jančura v nedávné době oznámil několik železničních projektů, zatím z nich však vždy sešlo. Odloženy byly plány například na rychlý spoj HighJet Praha - Ostrava, před několika dny Student Agency vzdala účast ve výběrovém řízení Libereckého kraje na provoz Jizerskohorské dráhy.

Linky, na kterých chce RegioJet provozovat rychlíky: Praha - Chomutov - Cheb Praha - Děčín Kolín - Ústí nad Labem Brno - Česká Třebová - Praha Brno - Havlíčkův Brod - Praha Brno - Bohumín Brno - Břeclav - Olomouc Praha - České Budějovice Praha - Písek - České Budějovice Liberec - Ústí nad Labem Praha - Tanvald Kolín - Rumburk Praha - Rakovník Ostrava - Jeseník Ostrava-Krnov-Olomouc zdroj: RegioJet

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR 2 SMĚNY 25.500Kč + 30.000Kč NÁSTUPNÍ BONUS

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 500 Kč