Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jančura nechal na své autobusy vylepit čísla na Chovance a Sobotku

Ekonomika

  14:39aktualizováno  17:05
PRAHA - Majitel společnosti Student Agency Radim Jančura nechal polepit desítky svých autobusů, které jezdí pod značkou RegioJet, velkou fotografií ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a zveřejnil také jeho telefonní číslo a číslo premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Jančura míní, že Chovancovým cílem bylo za každou cenu odstřelit Šlachtu, neboť „někomu šlápl na kuří oko“. foto: ČTK

Důvodem je obava z narušení spravedlivého a nezávislého vyšetřování významných kauz, která vyplývá z plánovaného slučování policejních protimafiánských útvarů, a podpora odstupujícího ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty, uvedl v pátek v tiskové zprávě mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj.

Langer II.

Na zadní části autobusu je vedle fotografie ministra nápis Langer II., který odkazuje k dřívějšímu ministru vnitra Ivanu Langerovi, u něhož se hovořilo o propojení s organizovaným zločinem, a heslo „ČSSD ve stopách ODS“. Jančura také vybízí občany, aby slušně napsali premiérovi a ministrovi, co si o reformě myslí.

Vyjádření ÚOOÚ

Úřad pro ochranu osobních údajů nechtěl komentovat zveřejnění telefonních čísel předsedy vlády Bohuslava Sobotky a ministra vnitra Milana Chovance (oba ČSSD).

"Nevíme, o jaká čísla se jedná, tudíž se k tomu nelze blíže vyjádřit," napsal mluvčí ÚOOÚ David Pavlát.

Před třemi lety ke zveřejnění telefonních čísel politiků, tehdy skupinou Ztohoven, nicméně úřad konstatoval, že se na tento akt vztahuje výjimka ze zákona o ochraně osobních údajů. "Všechna telefonní čísla se vztahovala k veřejně činným osobám," uvedl tehdy mluvčí. Poslanci, členové vlády i prezident jako nejvyšší ústavní činitelé musejí strpět vyšší míru zásahu do svého soukromí, dodal.

„Rozhodl jsem se kampaní podpořit Roberta Šlachtu, protože mám obavu, že cílem změn v policii je zastavit vyšetřování významných korupčních kauz propojených zejména s kmotry a politiky. Stejný názor vyslovili hned na začátku například státní zástupci a další nezávislí odborníci, kteří v celé věci vidí snahu zasáhnout do činnosti ÚOOZ, jednoho z nejprofesionálněji fungujícího útvarů policie,“ prohlásil Jančura.

Podle něj nejde o podporu jakékoli politické strany. Dříve Jančura totiž podporoval hnutí ANO a jeho předsedu Andreje Babiše.

Největší rozvrat

Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý podle Jančury manažersky nezvládli vyřešení změn tak, aby klíčové odborníky udrželi. „Způsobili nejvážnější rozvrat v policejních složkách v novodobé historii České republiky,“ uvedl Jančura. Míní, že Chovancovým cílem bylo za každou cenu odstřelit Šlachtu, neboť „někomu šlápl na kuří oko“.

Telefonní čísla se rozhodl zveřejnit proto, že lidé mají právo poslat i vysoko postaveným politikům krátkou zprávu, co si o zásadních krocích myslí. „Pokud politik ztratí kontakt se svými občany, může ho občan navázat s politikem sám. Občané však zároveň mají povinnost se ve zprávě chovat uctivě a slušně, a to i když s daným politikem nesouhlasí,“ sdělil Jančura.

Telefonní čísla se Jančura rozhodl zveřejnit proto, že lidé mají právo poslat i...
Jančura nechal polepit desítky svých autobusů, které jezdí pod značkou...

S reformou policie přišel před několika dny ministr Chovanec, spočívá ve sloučení ÚOOZ a Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. Jeho záměr, který již podepsal s platností od 1. srpna, způsobil koaliční roztržku. Vicepremiér a ministr financí Babiš původně vyhrožoval odchodem z vlády, nyní je podle něj potřeba postavit koalici na nové platformě.

Babiš se Chovance zastal

„Pan ministr se k šarádě pana Jančury vyjádří odpovídajícím způsobem v průběhu víkendu,“ sdělila mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková. Chovance se zastal ministr financí Andrej Babiš (ANO), který ho v minulých dnech kvůli reformě policie hodně napadal. „To je určitě nepříjemná záležitost, když se zveřejňuje soukromý mobil,“ řekl Babiš v Lucemburku. O věci nevěděl, celý den strávil na jednání ministrů financí. „Není to příjemné, to dát takhle veřejně,“ dodal.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat