Pondělí 9. září 2024, svátek má Daniela
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Janota plánuje další šetření, aerolinkám kvůli sopce nic platit nebude

Ekonomika

  14:20
PRAHA - Ministerstvo financí neuvažuje o tom, že by ze státního rozpočtu vyplatilo náhradu škod aeroliniím, cestovním kancelářím a dalším firmám, jejichž činnost před více než týdnem narušil sopečný popel nad Evropou. Na dotaz ČTK to po jednání vlády uvedl ministr Eduard Janota. Ministr dnes zároveň oznámil, že navrhne v letošním státním rozpočtu další úsporná opatření.

Jiří Paroubek, Jan Fischer a Eduard Janota foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

"V dané chvíli neuvažuji o žádné formě podpory," uvedl ministr. Pomoc ze strany členských států přitom připustila jinak striktní Evropská komise.

Milionové ztráty

České aerolinie a Letiště Praha zaznamenaly kvůli výpadku leteckého provozu následkem prachu z islandské sopky ztráty celkem 150 až 200 milionů Kč. Zhruba tři čtvrtiny z toho připadají na leteckou firmu. Domácí lídr charterových letů Travel Service škody odhaduje na 73 milionů korun.

Jak dnes uvedl eurokomisař pro dopravu Siim Kallas, státy mohou pomoci těm leteckým dopravcům, kteří se kvůli přerušení provozu dostali do svízelné finanční situace.

"Toto není částka, která by nás měla do budoucna zásadně ohrozit, nicméně nemůžu předjímat, jak se situace bude vyvíjet do budoucna. Čekáme, jak bude konečný účet vypadat," uvedl v neděli v pořadu ČT Otázky Václava Moravce prezident ČSA Miroslav Dvořák.

Mluvčí ČSA Hana Hejsková dnes pouze zopakovala dřívější tvrzení zástupců firmy, že aerolinie by zvažovaly žádost o pomoc, pokud by nějaká byla k dispozici. Uzavření vzdušného prostoru nad velkou částí Evropy způsobilo celkem leteckým firmám škody 1,5 až 2,5 miliardy eur (37,5 až 62,5 miliardy korun), uvedl dnes komisař Kallas.

Šetřit se bude dál
Ministr financí Eduard Janota dnes zároveň oznámil, že navrhne v letošním státním rozpočtu další úsporná opatření. Dosavadní vývoj totiž podle něj ukazuje, že bez úspor by vláda letos nedodržela plánovaný deficit veřejných financí na 5,3 procenta hrubého domácího produktu.

"Je pro mne i pro pana premiéra nepřijatelné, abychom se odchýlili od těch 5,3 procenta. Budu navrhovat další vázání výdajů rozpočtu a přehodnocení výdajů v rámci prostředků privatizačního účtu, kde tak původní záměry nebudou moci být naplněny. Prioritou vlády je prostě docílení těch 5,3 procenta," uvedl ministr.

Stejně tak zopakoval, že návrh rozpočtu pro příští rok sestaví tak, aby deficit veřejných financí nepřesáhl 4,8 procenta. Návrhy opatření Janota nastínil již v Konvergenčním programu. Navrhované úspory by měly vést ke snížení deficitu veřejných financí pod tři procenta HDP v roce 2013. Letos by měl být deficit 5,3 procenta, v roce 2011 pak 4,8 procenta HDP a o rok později 4,2 procenta HDP.

Loni stoupl deficit veřejných financí na 5,93 procenta HDP; podmínkou pro přijetá eura jsou tři procenta.

Autoři: ,