Středa 16. října 2024, svátek má Havel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Lidé přestali chodit, město tak bariéru odstranilo. Bylo to účinné, tvrdí úředníci

Dělníci postavili zábranu, která brání výhledu na oblíbené místo pro fotografování japonské hory Fudži. (21. května 2024) foto: Reuters

Japonské město, které získalo mezinárodní pozornost kontroverzním rozhodnutím zablokovat turistům výhled na horu Fudži, své rozhodnutí v tichosti zrušilo. Černá bariéra, ve které se stejně krátce během instalace objevily díry k fotografování, v polovině srpna z ulice zmizela. Úřady hlásí, že neexistuje žádný časový plán na její opětné vztyčení.
  7:37

Městečko Fudžikawagučiko ležící na úpatí hory Fudži se stalo populární díky specifickému místu pro fotografy, kdy je hora vidět za pobočkou sítě samoobsluh Lawson na jeho hlavní ulici.

Když se však stalo populárním na Instagramu a TikToku, zaplavili ho turisté z celého světa. Podle některých obyvatel města po sobě zanechávali odpadky a nedodržovali pravidla silničního provozu, a to i přes přítomnost upozornění a ochranky. Zprávu přinesl portál CNN Travel.

V květnu letošního roku tak úřad na místě instaloval velkou černou síť, která bránila výhledu na nejslavnější japonskou horu.

15. srpna ji však vedení města nechalo v tichosti odstranit, možná nadobro. Původně bylo v plánu síť dočasně sundat kvůli silnému větru v oblasti. Nyní však představitelé města tvrdí, že neexistuje žádný časový plán, podle něhož by se měla bariéra znovu postavit.

„Od května, kdy jsme nainstalovali zástěnu, se v oblasti už nikdo dlouho nezdržuje. Máme pocit, že je to účinné,“ řekl CNN jeden z městských radních. Dodal, že v oblasti stále hlídkují strážníci a že pokud se situace změní, mohou úřady síť opět vztyčit.

Ještě před instalací zábran byl prostor před obchodem tak vytížený, že se jeho provozovatelé museli zákazníkům omlouvat za přílišnou popularitu.

Obyvatelka domu v sousedství populárního fotomísta pro CNN uvedla, že zde docházelo k řadě obtěžujících či nezákonných činností. Turisté zde zanechávali odpadky, vnikali na cizí pozemky, kouřili, konzumovali jídlo na parkovišti nebo vnikali na střechy. „Stávalo, že na nás lidé křičeli, když jsme je požádali, aby přeparkovali svá auta,“ uvedla Japonka.

Fudžikawagučiko leží v prefektuře Jamanaši východně od Tokia. Má asi 10 000 obyvatel. Začíná zde jedna z nejoblíbenějších turistických tras na horu Fudži.

V reakci na obavy ze zvýšeného počtu turistů úřady zavedly nová opatření na ochranu hory, včetně denního limitu počtu turistů a vstupného, které má pomoci pokrýt náklady na údržbu, uzavírá CNN.

Autor: