Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Japonský Nissan začne ve Španělsku vyrábět nový model

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Japonská automobilka Nissan Motor začne ve své barcelonské továrně vyrábět nový model poté, co se dohodla se zástupci zaměstnanců na snížení mezd. Oznámila to mluvčí společnosti. Podle španělských médií tak automobilka investuje 130 milionů eur a vytvoří tisícovku nových pracovních míst.
Nissan (ilustrační foto)

Nissan (ilustrační foto) foto: Reuters

Podle španělské vlády je rozhodnutí Nissanu další známkou toho, že reformy trhu práce, které zjednodušily přijímání i propouštění zaměstnanců, posilují konkurenceschopnost španělské ekonomiky.

Poptávka pod tlakem
Zvýšení produkce ve Španělsku již v uplynulých měsících ohlásilo několik automobilek včetně německého koncernu Volkswagen.

Poptávka po automobilech v Evropě je přitom pod tlakem kvůli negativním důsledkům dluhové krize. Analytik David Arnold ze švýcarské banky Credit Suisse minulý týden uvedl, že automobilky budou letos muset v Evropě kvůli slabému prodeji snížit produkci o dalších sedm procent.

ČTĚTE TAKÉ

Míra nezaměstnanosti ve Španělsku se ve čtvrtém čtvrtletí vyšplhala na rekordních 26 procent z 25 procent v předchozích třech měsících. Španělsko se nachází již v druhé hospodářské recesi za poslední tři roky.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...