Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Je čas se posunout, vzkázal Roman a rozloučil se s ČEZ

Martin Roman na archivním snímku z 16. srpna 2011. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Roman na archivním snímku z 16. srpna 2011. | foto: ČTK

PRAHA Bývalý generální ředitel ČEZ Martin Roman rezignoval na post šéfa dozorčí rady státního energetického gigantu. Končí tak téměř desetiletá éra, během které Roman patřil mezi nejvlivnější muže českého byznysu. Do zvolení nového předsedy bude dozorčí radu řídit její místopředseda Václav Pačes.

Roman ve funkci generálního ředitele a předsedy představenstva ČEZ působil od roku 2004 do září 2011, kdy ho nahradil tehdejší výkonný ředitel Daniel Beneš. Roman se stal poté šéfem dozorčí rady.

Roman oznámil svůj záměr odejít z dozorčí rady na pátečním jednání. Šlo podle něj o dlouho zvažovaný a připravovaný krok. „Po téměř deseti letech práce ve vrcholných orgánech společnosti jsem se rozhodl definitivně opustit skupinu ČEZ a naplno se věnovat jiným projektům. Uzavírám tak jednu dlouhou profesní etapu, po dobu které jsem měl tu čest být součástí rozvoje jedné z nejúspěšnějších firem v České republice,“ uvedl Roman.

Je čas se posunout

"Dnešní den jsem si pro odchod nevybral náhodou. Nechci, aby bylo mé čistě osobní rozhodnutí spojováno s politickými vlivy z jedné či druhé strany. Proto jsem se rozhodl odejít v době, kdy žádné politické tlaky nejsou. Samotné rozhodnutí odejít z dozorčí rady ČEZ jsem učinil a oznámil premiérovi již na jaře letošního roku," uvedl Roman v tiskovém prohlášení. Vysvětlil také své dřívější rozhodnutí přejít do dozorčí rady.

"Při odchodu z funkce generálního ředitele před dvěma lety jsem cítil, že mám společnosti v jiné roli ještě co dát. To se naplnilo a je čas posunout se dál. Děkuji všem, se kterými jsem měl tu čest ve firmě i mimo ní spolupracovat," poznamenal.

Kvůli svému postavení v čele polostátní energetické firmy i vztahům s politiky býval Roman označován za jednoho z nejvlivnějších lidí českého byznysu. Jeho odchod avizoval už ve čtvrtek týdeník Ekonom, první přinesl zprávu o rezignaci server Motejlek.com.

ČEZ

ČEZ je největší tuzemská energetická firma. Loni hospodařila s čistým ziskem 40,2 miliardy korun, letos očekává jeho snížení na 37,5 miliardy korun. Majoritním vlastníkem je stát, který ve společnosti drží zhruba 70 procent akcií.

„Plně respektuji rozhodnutí Martina Romana ukončit své působení v dozorčí radě ČEZ,“ uvedl v první reakci na Romanovu rezignaci ministr financí v demisi Jan Fischer.

„Děkuji panu Romanovi za 10 let v čele ČEZ, během kterých se mu podařilo vybudovat silnou, stabilní a respektovanou společnost,“ dodal Fischer. „Jmenování nového předsedy po dohodě s premiérem (Jiřím) Rusnokem přenechám novému ministru financí, který vzejde z předčasných voleb,“ podotkl ministr v demisi.

V čele biochemik Pačes

Do dozorčí rady byl nově jmenován ekonom Michal Mejstřík, který nahradil Jana Kohouta. Ten se členství vzdal poté, co byl v červenci jmenován ministrem zahraničí. Podle informací Ekonomu by měl profesor Mejstřík ve funkci Romana nahradit. Do té doby bude radu řídit její místopředseda Václav Pačes.

„Během jeho působení ČEZ přinesl do veřejných rozpočtů 357 miliard korun na daních a dividendách. Z pohledu dozorčí rady je však zásadním hodnocením i investiční rating, a ten je pro Martina Romana skvělou vizitkou. ČEZ je jedinou z velkých evropských energetických společností, které se během posledních 10 let rating nezhoršil - ČEZu se dokonce rating od roku 2004 navzdory krizi zlepšil,“ uvedl Pačes.

Vedle toho do dozorčí rady míří také primátor Chomutova Jan Mareš, který předsedá  Radě Asociace energetického a elektrotechnického vzdělávání a Komoře statutárních měst a obcí ČR.

Mocný Roman

Oficiální festivalový golfový turnaj začal ve středu ráno. Martin Roman, bývalý generální ředitel společnosti ČEZ (uprostřed)

Martin Roman na golfovém turnaji během letošního Karlovarského filmového festivalu.

Absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze začínal kariéru jako ředitel prodeje českého zastoupení firmy Wolf Bergstrasse.

Poté působil jako generální ředitel a člen představenstva a. s. Janka Radotín (1994 až 1999), byl členem představenstva Banky Haná (1996 až 1997), předsedou představenstva a generálním ředitelem Škody Plzeň (1999 až 2000), předsedou představenstva a generálním ředitelem a. s. Škoda Holding (2000 až 2004) či členem dozorčí rady a. s. České dráhy (2007 až 2009). V minulosti byl mimo jiné i viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...