Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je dobře, že stavbu nestihl ministr zastavit, řekl Klaus a otevřel okruh

Ekonomika

  8:41aktualizováno  13:09
PRAHA - Prezident Václav Klaus, ministr dopravy Vít Bárta a primátor Prahy Pavel Bém slavnostně přestřihli pásku k nově otevřenému jihozápadnímu úseku pražského okruhu, který propojil plzeňskou dálnici D5 s brněnskou dálnicí D1. Stál skoro 20 miliard korun. Dálnice byla otevřena pro běžný provoz.

ilustrační foto foto: Michal Kamaryt, ČTK

"Praha dostává nádherný dárek," poděkoval při slavnostním otevírání úseku pražský Pavel Bém. Poděkoval ministrovi dopravy a především také předchozí Topolánkově vládě, která se podle něj o okruh nejvíce zasadila.

"Pětiprocentní úspory, kterých jsme dosáhli při vyjednávání o cenách dopravních staveb, není uspokojivý výsledek, ale nadějí do budoucna," řekl ministr Vít Bárta při otevírání. "Dálniční známky budou povinné a mýtné se bude platit již ode dneška," řekl
poté Bárta s tím, že nová část pražského okruhu je jednoznačně součástí dálniční sítě v České republice.

Mapa Pražského okruhu - zelené úseky se dnes otevírají, výstavba těch červených se zatím jen připravuje
Mapa výstavby pražského okruhu.

Poté přiznal, že ještě pár hodin před slavnostním aktem se rozhodoval, zda povolí, aby se stavba otevřela (viz box dole). Zkoušky totiž odhalily drobné závady. "S netrpělivostí budu čekat na kontrolní zprávy z ČVUT i na kontrolní expertizu z rakouské univerzity v Innsbrucku," vyjádřil se Bárta k vadám na mostní konstrukci.

Bárta vyjádřil v projevu také naději, že v následujících letech bude jeho ministerstvo otevírat "více a levněji"

Videoreportáž z výstavby

Po nepříliš oslavném projevu ministra Bárty  - a naopak nadšené chvále končícího primátora Béma - si "rýpance" neodpustil ani prezident Klaus. "Je dobře, že tuto stavbu ministr nestihl zarazit," obrátil se Klaus na Bártu, který v posledních týdnech zastavil řadu dálničních a železničních staveb. "Stihlo se to na poslední chvíli."

Klaus také zkritizoval podobu okruhu. "My, co jsme pod mosty často projížděli, jsme se divili, proč musí vypadat zrovna takto," prohlásil prezident.

První auta na novém úseku

Krátce po poledni byla nová jihozápadní část pražského okruhu otevřena běžnému provozu. Řidiči mohou zatím na okruh najíždět z dálnic D5 a D1, následně se otevřou i další nájezdy. Podle Martiny Vápeníkové z ŘSD provoz na okruhu rychle rostl.

Zahájení provozu na nové dálnici se událo v režii policie, jejíž vozy jely v čele kolony prvních nedočkavců. Podle Jana Hořeního z ŘSD se okruh rychle zaplnil osobními vozy i kamiony. Nyní bude zhruba další tři hodiny trvat, než se uvede všechno provizorní značení do náležitého stavu a uvolní se i další nájezdy.

Předpokládané zklidnění Jižní spojky umožní pražskému dopravnímu podniku, aby zavedl expresní autobusovou linku 125. Za 23 minut spojí Jižní Město s oblastí Smíchova. Ve špičce bude jezdit každých osm až deset minut, mimo špičku pak v intervalu 15 minut. Dopravní podnik chce na trasu nasadit nové nízkopodlažní vozy. Linka začne jezdit od začátku října.

Sobotní ostuda
Řidiči by se na nově otevřený okruh měli dostat po poledni  a díky stavbě poprvé dostanou možnost přejet Českou republikou od západu na východ po dálnici. Nová 23kilometrová část uleví především Praze a její Jižní spojce. Stavbu si podle původního plánu mohla o víkendu prohlédnout veřejnost.

Sobotní den otevřených dveří ale skončil ostudou, jak přiznal náměstek ministra dopravy Radek Šmerda. Lidé se nakonec nedostali například do tunelů, údajně proto, že stavební firmy ještě dokončovaly některé práce.

Otevření nové části Pražského okruhu

Čočka a soda pro prezidenta

Ministerstvo také servírovalo při slavnostním otevření čočku a sodu, aby zdůraznilo snahu šetřit na dopravních stavbách.

Čtěte více

Novostavba za 18,3 miliardy korun vede mezi Modleticemi u D1 a Slivencem, navazující sedmikilometrový úsek z 80. let do Třebonic Ředitelství silnic a dálnic kompletně zrekonstruovalo. Vznikl tak ucelený úsek okruhu, který propojuje chomutovskou rychlostní silnici R7, karlovarskou R6, plzeňskou dálnici D5, výpadovku na Písek a brněnskou D1.

Prohlédněte si podrobné mapy nových úseků


Mapa jižní části Pražského okruhu - úsek 513Mapa jižní části Pražského okruhu - úsek 512Mapa jižní části Pražského okruhu - úsek 514Podrobné mapy nových úseků

STOP stav

Jihozápadní úsek je na dlouhou dobu poslední otevíraný úsek velkého okruhu kolem Prahy. Kvůli nedostatku peněz a průtahům v územních řízeních nemohou řidiči v dohledné době počítat s pokračování okruhu do Běchovic ani s dokončením severní části u Suchdola. Celková délka okruhu má být 83 kilometrů, nyní je hotovo 40 kilometrů.

ŘSD počítá s tím, že novou dálnici využije denně až 70 000 vozidel, čímž se výrazně uleví Jižní spojce a Barrandovskému mostu, kde za den projede zhruba 100 000 aut. Pro tranzitní dopravu se zásadně zrychlí průjezd kolem hlavního města.

Nová dálnice se pyšnila označením největší silniční stavba v České republice. Její součástí je například 2,5 kilometru dlouhá mostní estakáda přes řeky Berounku a Vltavu, dva téměř dvoukilometrové tunely Cholupice a Lochkov nebo dvě velké mimoúrovňové křižovatky.

Okruh má vadu, podle expertů je banální

Událost, na niž řidiči několik let čekali, nebude bez poskvrny. Na novém Lochkovském mostu se totiž objevila závada.

"Už předtím, než se začalo montovat, jsme upozornili na možné potíže," vzpomíná Jiří Petrák ze společnosti Mott McDonald, která pro ministerstvo dopravy vypracovala odborný posudek.

Poukázal na to, že místo tlustých ocelových plechů bylo na spáry použito dvou lehčích ocelových lamel, které byly svařeny.

"Montážní sváry jsme pak podrobili destruktivní kontrole a objevily se tam problémy," vysvětluje Petrák.

S jeho slovy ale nesouhlasí na ministerstvu dopravy. "Sváry nejsou na nosné konstrukci mostu," uklidňuje mluvčí resortu Karel Hanzelka.

Kromě posudku firmy Mott McDonald má ministerstvo k dispozici i druhou analýzu. "Vypracovali ji pro nás experti z ČVUT. Podívali se na to a zahájení provozu schválili. Tím se řídíme," vysvětluje Hanzelka. Podle něj jde prý jen o tři spáry.

Jiří Petrák ale tvrdí, že Lochkovský most má nepřípustné vady a není postaven podle norem. V současnosti však nedovede předvídat, co může běžný provoz s mostem udělat.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat