Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je důležitější Tachov nebo Mariánské Lázně? Města se přou o ceduli

Ekonomika

  13:03
TACHOV - Řidiči na dálnici D5 bloudí při cestě do Tachova, protože z hlavní křižovatky Nová Hospoda po 14 letech zmizel směrový ukazatel. Ceduli odstranilo ministerstvo dopravy a místo ní se objevila směrovka na Mariánské Lázně. Na tachovské radnici se hromadí stížnosti firem se zahraničními vlastníky, jejichž dodavatelé a zákazníci se nyní do Tachova dostávají jen s obtížemi.

Dálnice D5 foto: ŘSD

Informoval o tom starosta města Ladislav Macák. Třináctitisícový Tachov je centrum okresu s nejvyšší nezaměstnaností v Plzeňském kraji.

Řidiči nyní mohou podle cedulí odbočit pouze na Cheb, Mariánské Lázně a Planou. "Ministerstvo dopravy nám oznámilo, že Mariánky jsou významný turistický cíl. Naše vysoká nezaměstnanost je vůbec nezajímá. Křižovatka je přitom na území Plzeňského kraje a Mariánské Lázně jsou v karlovarském regionu," dodal. Podle Macáka lidé bloudí. Odstranění cedule Tachov označil za vítězství lobby Karlovarského kraje.

Přitom 200 metrů před novou tabulí, která podle informací ČTK přišla zhruba na 200.000 Kč, je hnědá "turistická" cedule Mariánské Lázně. Ty přitom podle zjištění ČTK nejsou schváleny ministerstvem jako dálkový cíl a dokonce nejsou ani na seznamu kulturních cílů, které sestavuje ministerstvo pro místní rozvoj.

Více než čtyři cíle? Nelze
"Dostali jsme stanovení nového dopravního značení od ministerstva dopravy, které je silničním úřadem pro dálnice," řekl provozní náměstek ŘSD Plzeň Michal Syřínek. Původně byly na ceduli Cheb, Tachov, Planá a Bor, nově jsou na ní místo Tachova Mariánské Lázně. Na jedné modrobílé tabuli nesmějí být podle normy více než čtyři cíle, pro přehlednost jsou nejvhodnější tři.

Syřínek doporučuje, aby Tachov stejně jako Mariánské Lázně požádal na ministerstvu o nové stanovení, což už starosta udělal.

"Stanovili jsme dopravní značení tak, aby více reflektovalo takzvané dálkové cíle. Nechceme nijak snižovat význam Tachova, ale z hlediska turistického dopadu jsou Mariánské Lázně významnější. I s ohledem na zahraniční řidiče," řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Musí se vybírat
Podle ministerstva je Tachov značen dostatečně. Region je v nevýhodě tím, že v poměrně malé lokalitě je mnoho cílů a musíme pečlivě vybírat podle důležitosti pro řidiče, dodal mluvčí.

Cedule zmizela v obou směrech. Řidiči, kteří do Tachova bez ukazatelů netrefí, nyní musí sjíždět z dálnice na dalším sjezdu v Mlýnci, odkud je cesta o deset kilometrů delší a nevedou tam tak kvalitní silnice. Stížnosti už na radnici přišly od podniků i turistů včetně občanů Plzeňského kraje, kteří tak často do Tachova nesměřují a jezdí podle tabulí.

Zájem investorů o oblast a turistický ruch, které vylidňující se příhraniční oblast existenčně potřebuje, se tím podle Macáka výrazně omezí. Navíc zrušení cedule přišlo v době, kdy vláda vyhlásila jako národní kulturní památku jízdárnu ve Světcích na okraji Tachova.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Mohlo by vás zajímat