Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Je vaše auto panna nebo střelec? Kalendář napoví

Řidič - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řidič - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Pozornost, jaké se některá auta od svých majitelů těší, je mnohdy až zarážející. Třetina obyvatel českých garáží má prý dokonce svoje vlastní jméno. To inspirovalo autory speciálního kalendáře pro auta, který obsahuje i originální "autohoroskop".

Parta mladých nadšenců si dala tu práci, že ze všech dostupných zdrojů posbírala nejčastější jména, kterými majitelé aut častují své plechové miláčky, a poskládala je do originálního kalendáře.

Své dílo pak pojmenovali Autář. „Po malém průzkumu, který jsme mezi řidiči udělali, jsme zjistili, že automobilu je připisován mnohem větší význam, než jiným strojům. Lidé v nich tráví spoustu času a vytváří si k nim velký vztah. Mnozí se jim i svěřují se svými problémy. Hladí je a oslovují,“ osvětluje autor nápadu, student Vítek Novák.

Zvěrokruh "autokalendáře"

Zvěrokruh "autokalendáře"

O tom, že svou myšlenku dotáhl mladý nadšenec „ad absurdum“ svědčí to, že autům vytvořil i znamení zvěrokruhů a spolu s „automobilovými astrology“ pro ně připravil i horoskopy na celý rok.

„Naše horoskopy zohledňují nejen momentální stavy a kondici našich čtyřkolových miláčků, ale také situace, které je v různých ročních obdobích na silnicích čekají“, popisuje Novák.

Ukázka z kalendáře Autář

Ukázka z kalendáře Autář

Podle autorů myslí kalendář na vše. Upozorňuje na to, kdy by měl majitel své auto přezout, kdy je čas na jarní prohlídku nebo nemrznoucí směs do ostřikovačů. A jak poznáte, v jakém znamení je vaše auto?

„To poznáte snadno, den jeho uvedení do provozu, je dnem, kdy se narodil. Toto datum má každý automobil zaznamenané v technickém průkazu. Pak se už postupuje běžně, jako u lidí,“ vysvětluje provozovatel portálu autar.cz.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...