Nebezpečné látky se podle Arniky objevují ve stavebním materiálu, v kobercích, nádobí, kadeřnických pomůckách nebo hračkách pro malé děti. „Výrobu firmám přitom povoluje současná evropská legislativa,“ uvedl Kaňa. Právě v některých hračkách pro děti a sponách do vlasů z recyklovaných plastů zjistili odborníci vysoké hodnoty takzvaných bromovaných zpomalovačů hoření. Ovlivňují hormonální, reprodukční a imunitní systém a mají vliv i na vývoj nervového systému a inteligenci dětí. Dalším problémem jsou změkčovadla, která mohou působit na hormonální systém a také na ledviny, játra a srážlivost krve.
Že se toxické látky v recyklovaných výrobcích dostávají do domácností, je podle Arniky „nepříjemné dědictví minulosti“. „Dnes jsou při výrobě nového zboží zakázány, Evropská unie však firmám povolila jedovaté plasty recyklovat a vyrábět z něj další výrobky. Rizikové chemikálie nakonec běžně končí ve výrobcích z černého plastu,“ uvedla organizace v tiskové zprávě.
Arnika: Požadujeme povinné značení složení výrobků
Arnika ve své výzvě pro politiky požaduje mimo jiné „povinné značení složení výrobků jako u potravin nebo kosmetiky“.
„Povinností politiků je zrušení výjimek umožňujících recyklovat nebezpečné materiály, odstranění jedovatých plastů z recyklačního koloběhu a zákaz výroby nových produktů z toxického materiálu. Jedině tak budou spotřebitelé moci důvěřovat výrobkům z recyklovaných materiálů a cirkulární politika nabude smyslu,“ uvedla expertka na toxické látky Karolína Brabcová.
Výzvu i další informace o toxických látkách zveřejnila Arnika na webových stránkách kampaně Recykluj bez jedů. Připojila k ní i video, na němž na problém s nebezpečnými látkami v domácnosti upozorňuje herečka Simona Babčáková.