Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Královna a teď ona. Kanadskou bankovku ozdobí bojovnice za občanská práva

Ekonomika

  9:30
OTTAWA - Na přední straně kanadské bankovky bude poprvé žena. Bude mít hodnotu deset dolarů a do oběhu se dostane v příštím roce. Na bankovce se objeví bojovnice za občanská práva Viola Desmondová. Na přední straně kanadských bankovek se s výjimkou členek královské rodiny zatím vždy objevili pouze muži.

Kanadský ministr financí Bill Morneau pózuje s Wandou Robsonovou, jejíž sestru Violu Desmondovou tamní úřady zobrazí na desetidolarové bankovce. foto: Reuters

Desmondová ve 40. letech minulého století vystupovala proti rasové segregaci. Oznámili to guvernér centrální banky Bank of Canada Stephen Poloz a ministr financí Bill Morneau.

Zimbabwané budou platit dluhopisy. Už nyní nemají vlastní měnu

Podobně jako Kanada si v poslední době vybraly pro svoji bankovku ženu také Spojené státy a Británie. V USA se má na nové dvacetidolarovce objevit Harriet Tubmanová, bojovnice za zrušení otrokářství.

Britská centrální banka vybrala pro novou bankovku spisovatelku Jane Austenovou, uvedla agentura Bloomberg.

Desmondová nahradí na bankovce Sira Johna A. Macdonalda, prvního kanadského premiéra. Ten se má objevit na bankovce vyšší hodnoty. Design a bezpečnostní prvky nové bankovky ještě nebyly vybrány. Na zadní straně se mají objevit vyobrazení související s bojem za občanská práva a svobody.

Autor:

Mohlo by vás zajímat