Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ještě jeden Railjet navíc. ČD zbrojí na konkurenci posílením trati Praha-Brno

Ekonomika

  5:00
PRAHA - Státní železniční dopravce se rozhodl posílit jednu z nejvytíženějších železničních tras v zemi. České dráhy rozšíří od nového jízdního řádu, který začne platit v prosinci, kapacitu vlaků mezi Prahou a Brnem. Nově tam bude jezdit posilová souprava Railjet a vlaky budou sestavované z více vozů.

Vlaky typu Railjet z vozového parku Českých drah. foto:  Michal Šula, MAFRA

V současné době, kdy silničáři opravují dálnici D1, je železniční spojení vyhledávanou alternativou pro cestování mezi největšími městy v Česku.

Na trase jezdí od roku 2016 se svými žlutými soupravami také společnost Regiojet podnikatele Radima Jančury, jde tedy vysoce konkurenční linku. Vzhledem k poptávce cestujících je tam však i nadále prostor pro navýšení kapacit.

Ostřílený bankéř dohlédne na České dráhy. Kysilka má řešit jejich dluhy i konkurenci

Už nyní České dráhy vypravují na této trati expresní vlaky každou hodinu. Jejich cestovní doba činí přibližně dvě a půl hodiny.

„Od prosince posílíme kapacitu našich vlaků mezi Prahou a Brnem ve špičkových dnech přibližně o 700 míst k sezení. Na této trase budeme jezdit v pátky a neděle s další soupravou Railjet. Jiné dva vlaky Railjet posílíme o dodatečné vagony typu EC/IC,“ popsal Radek Dvořák, který je v současné době pověřený vedením Českých drah.

Podle něj půjde především o soupravy, které odpoledne odvážejí cestující z Prahy, například ze služebních cest. Mezi Prahou a Brnem nyní jezdí expresní spoje Vindobona a EuroCity Metropolitan, doplněné o vlaky Slovenská strela do Bratislavy.

Cestujícím nabízejí tyto soupravy klimatizaci, wi-fi či restaurační vůz. Vedle expresních spojení můžou zákazníci ČD využít i další rychlíkové spoje na trase Praha – Brno, konkrétně linky Svitava a Vysočina. České dráhy převezly loni na 179 milionů cestujících a vzhledem k pololetním číslům věří, že letos dosáhnou nového rekordu v počtu pasažérů.

Autor:

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...