Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za kalamitu v Dejvicích může slepé rameno. Jinde nebezpečí nehrozí, říká šéf vodovodů

Ekonomika

  16:30
PRAHA - Z kohoutků desítek tisíc lidí v pražských Dejvicích teče od víkendu závadná voda. Těm, kterým se z ní udělalo zle a mají na to doklad od lékaře, budou Pražské vodovody a kanalizace (PVK) vyplácet odškodné až v desítkách tisíc. Peníze za podnikatelskou újmu nabídnou PVK také firmám.

Obyvatelé pražských Dejvic dochází pro pitnou vodu do cisterny. foto:  Petr Topič, MAFRA

Šéf pražských vodovodů Petr Mrkos se také dušuje, že v jiných částech metropole žádné podobné nebezpečí nehrozí. Vychází z toho, že jinde k takové havárii zatím nedošlo. „Nebezpečí je minimální,“ tvrdí ředitel firmy v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Co bylo přesně příčinou havárie?

Předpokládáme, že ji způsobila slepá část vodovodního řadu. Budeme to potvrzovat s pomocí kamerového průzkumu, ale touto příčinou jsme si skoro jistí. Ke kontaminaci došlo na cestě od vodojemu Andělka, který oblast zásobuje. Prováděli jsme tam rozbory před závadou i po ní, a voda byla v pořádku. Problém musel nastat někde mezi vodojemem a tlakovým pásmem.

Lidovky.cz: Platí, že na vině je nejspíše slepé rameno vodovodní sítě, v němž stála voda, která se nedopatřením dostala do oběhu?

Bohužel, slepé rameno tam být nemělo. O něm - pokud skutečně existuje - nikdo nevěděl, v mapách není zanesené. Ve čtvrtek a v pátek jsme na řadu prováděli manipulace, při nichž kolísal tlak. Při tom zřejmě došlo k podtlaku v tomto apendixu a k nasání jeho obsahu do vodovodního řadu.

Lidovky.cz: Byla to nešťastná náhoda, nebo pochybení vašich lidí?

Z mého pohledu šlo o nešťastnou náhodu. Pochybili investoři, kteří síť tenkrát stavěli a připojili slepou část vodovodního řadu. To je v rozporu se všemi předpisy pro tuto výstavbu. Ve chvíli, kdy bylo jasné, že se z tohoto ramene nebude odebírat voda, mělo být zaslepeno. Druhou chybou je, že chybí v mapových podkladech.

Lidovky.cz: Počítáte s tím, že postižené lidi a firmy odškodníte?

K věci se chceme stavět čelem, odpovědnosti se nezříkáme. Lidi, kteří měli problémy, budeme odškodňovat za nemajetkovou újmu, jakýmsi bolestným, které budeme přiznávat paušálně. U firem budeme požadovat, aby prokázaly výši ušlého zisku.

Ředitel Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos.

Ředitel Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos.

Lidovky.cz: Jak budou běžní lidé dokazovat, že mají na odškodnění nárok?

Na e-mailové adrese info@pvk.cz nebo přes naše kontaktní centrum na čísle 840 111 112 budeme přijímat žádosti. K nim bude potřeba přiložit lékařskou zprávu, pokud měl postižený člověk zdravotní problémy. Datum bude prokazatelné, protože pomoc lidé vyhledali většinou o víkendu, případně půjde o pondělí a úterý u těch, kteří měli následné zdravotní komplikace. Počítáme, že výše odškodnění se bude pohybovat řadově v tisících až desítkách tisíc korun.

Lidovky.cz: Máte představu, kolik peněz na odškodněních celkem vydáte?

Zatím to nedokážeme odhadnout, protože nevíme, kolik postižených se o něj přihlásí. Nicméně v tuto chvíli se náklady na celou událost pohybují v desítek milionů korun. Probíhá masivní proplach vodovodní sítě, chlorování a hygienizace vodovodní sítě. A také náhradní zásobování vodou. Od včerejška kvůli tomu máme v terénu více než sto lidí.

Lidovky.cz: Zhruba před tři čtvrtě rokem se v Dejvicích stala podobná událost. Je to náhoda?

Má to souvislost se stavem vodovodní sítě v oblasti. Tehdy se nám podařilo dohledat pachatele znečištění. Šlo o přípojku, u níž její majitel nekontroloval zpětnou klapku. Přes ní došlo k nasátí obsahu z vnitřního rozvodu do veřejného vodovodu.

Lidovky.cz: Naznačujete, že stav sítě v Praze 6 není dobrý. Plánujete tam zvýšit kontroly?

Prováděli jsme tam rozsáhlou kontrolu už loni. Teď budeme oblasti pochopitelně věnovat větší pozornost. Prověříme přiváděcí řady a znovu se zaměříme na vodovodní přípojky.

Lidovky.cz: Hrozí podobná havárie i v jiných částech Prahy?

V nich jsme se s podobnou událostí nesetkali. Něco takového se nám stává jednou za poměrně dlouhou dobu. Bohužel v Dejvicích se nám tato věc zopakovalo po tři čtvrtě roce.

Lidovky.cz: Opravdu nemůže k něčemu podobnému dojít třeba ve starších čtvrtích, jako jsou Vinohrady nebo Žižkov?

Jinde k ničemu podobnému nedošlo. To je jako kdyby člověk přemýšlel o tom, kam uhodí blesk, tam je podle mě nebezpečí minimální. Mikrobiologická kontaminace je problematická v tom, že metoda zjištění trvá minimálně jeden den. Vzorky pitné vody musíme naočkovat na živnou půdu a na ní pak rostou bakterie, ze kterých zjišťujeme, zda došlo ke kontaminaci. Jinak to zatím nejde.

Lidovky.cz: Jakým způsobem sítě běžně kontrolujete?

Pomocí dálkových přenosů, máme řadu sond. Sledujeme průtoky, tlaky v síti, obsah chloru a zákalu. To jsou pro nás indikátory dění v síti a toho zda se máme na místo vypravit a provádět šetření v terénu. Když třeba někde klesne tlak, je to signál, že mohlo dojít k nějaké havárii. Pravidelně kontrolujeme domovní přípojky v lokalitách, vytipovaných z nějakého důvodu, a jejich osazení zpětnou klapkou. Ta může být příčinou úniků vody z vnitřního rozvodu. 

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat