Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jiří Šimáně je připraven odkoupit podíl CEFC v Travel Service

Ekonomika

  15:28
Podnikatel Jiří Šimáně pozorně sleduje události v čínské společnosti CEFC. Zásadní jsou pro něj díky 49 procentnímu podílu CEFC v jeho Travel Service. Další postup a spolupráce s CEFC podle Šimáněho závisí na politice jejího nového vlastníka nebo spoluvlastníka. Prohlásil také, že je případně připraven čínský podíl v Travel Service odkoupit.

Jiří Šimáně (2015). foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Jiří Šimáně,  zakladatel a spolumajitel finanční skupiny Unimex group a jedenáctý nejbohatší Čech s majetkem přes 11 miliard,  sledoval výsledky cesty hradního kancléře Vratislava Mynáře a prezidentova poradce Martina Nejedlého a šéfa evropského zastoupení CEFC Jaroslava Tvrdíka do Číny velice bedlivě. Řekl to v rozhovoru pro Deník.cz.

Jiří Šimáně (2015).
Jiří Šimáně (vlevo) se současným šéfem Slavie Jaroslavem Tvrdíkem. Kvůli...

Šimáněho investice

Travel Service na trhu působí od roku 1997. Je lídrem v charterové dopravě v ČR, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku. Předloni firma Travel Service i se svými dceřinými společnostmi vykázala podle mezinárodních účetních standardů IFRS čistý konsolidovaný zisk 344 milionů korun a konsolidované tržby 17,1 miliardy korun.

Travel Service patří do skupiny Unimex Group, kterou vlastní podnikatelé Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal. Necelý poloviční podíl v dopravci drží čínská investiční společnost CEFC.

Ta do společnosti Travel Servise vstoupila v roce 2015 s podílem 49 procent.

V roce 2016 Jiří Šimáně spolu s CEFC zachránil pražskou Slavii, stal se prezidentem klubu a jejím spoluvlastníkem s podílem 40 procent. Z klubu nakonec odešel a svůj podíl prodal CEFC.

Jaroslav Tvrdík měl totiž v Číně zjistit aktuální dění v čínské společnosti CEFC, která drží 49 procent akcií v Travel Service. 

Z čela CEFC má odejít Jie Ťien-ming a do CEFC Europe má vstoupit významná čínská firma. Mynář také přijel s ujištěním, že záležitost neovlivní CEFC Europe a její byznys s českými firmami.

Jiří Šimáně s čerstvými informacemi nakládá opatrně a nechce spekulovat. Stojí si za tím, že smlouvou, kterou podepsal s CEFC si byl jistý. “Nevystavovali jsme se žádnému riziku a neměli jsme důvod pochybovat o tom, že CEFC má kontakty a finanční možnosti společnost posunout dál,” řekl Deníku.

Spekuluje se o tom, že podíl CEFC v Travel Service převezme jiná státní agentura, což je pro Šimáněho zásadní věc. Politiku nového vlastníka nebo spoluvlastníka CEFC si netroufá odhadovat. V případě, že nový vlastník ale bude chtít opustit český trh, je Šimáně připraven podíl CEFC v Travel Servise odkoupit.

Pro Deník doslova řekl: “Pokud to bude ta nejlepší z možností, které budou na stole, jsme připraveni podíly odkoupit. V situaci, kdy neznáte nového akcionáře a nemůžete dělat zásadní rozhodnutí, je to určitě řešení a my jsme na něj připraveni. Po dvaceti letech budování firmy vám nemůže být jedno, jak a v jakých rukou firma skončí.”

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat