Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jiří Šimáně je připraven odkoupit podíl CEFC v Travel Service

Ekonomika

  15:28
Podnikatel Jiří Šimáně pozorně sleduje události v čínské společnosti CEFC. Zásadní jsou pro něj díky 49 procentnímu podílu CEFC v jeho Travel Service. Další postup a spolupráce s CEFC podle Šimáněho závisí na politice jejího nového vlastníka nebo spoluvlastníka. Prohlásil také, že je případně připraven čínský podíl v Travel Service odkoupit.

Jiří Šimáně (2015). foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Jiří Šimáně,  zakladatel a spolumajitel finanční skupiny Unimex group a jedenáctý nejbohatší Čech s majetkem přes 11 miliard,  sledoval výsledky cesty hradního kancléře Vratislava Mynáře a prezidentova poradce Martina Nejedlého a šéfa evropského zastoupení CEFC Jaroslava Tvrdíka do Číny velice bedlivě. Řekl to v rozhovoru pro Deník.cz.

Jiří Šimáně (2015).
Jiří Šimáně (vlevo) se současným šéfem Slavie Jaroslavem Tvrdíkem. Kvůli...

Šimáněho investice

Travel Service na trhu působí od roku 1997. Je lídrem v charterové dopravě v ČR, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku. Předloni firma Travel Service i se svými dceřinými společnostmi vykázala podle mezinárodních účetních standardů IFRS čistý konsolidovaný zisk 344 milionů korun a konsolidované tržby 17,1 miliardy korun.

Travel Service patří do skupiny Unimex Group, kterou vlastní podnikatelé Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal. Necelý poloviční podíl v dopravci drží čínská investiční společnost CEFC.

Ta do společnosti Travel Servise vstoupila v roce 2015 s podílem 49 procent.

V roce 2016 Jiří Šimáně spolu s CEFC zachránil pražskou Slavii, stal se prezidentem klubu a jejím spoluvlastníkem s podílem 40 procent. Z klubu nakonec odešel a svůj podíl prodal CEFC.

Jaroslav Tvrdík měl totiž v Číně zjistit aktuální dění v čínské společnosti CEFC, která drží 49 procent akcií v Travel Service. 

Z čela CEFC má odejít Jie Ťien-ming a do CEFC Europe má vstoupit významná čínská firma. Mynář také přijel s ujištěním, že záležitost neovlivní CEFC Europe a její byznys s českými firmami.

Jiří Šimáně s čerstvými informacemi nakládá opatrně a nechce spekulovat. Stojí si za tím, že smlouvou, kterou podepsal s CEFC si byl jistý. “Nevystavovali jsme se žádnému riziku a neměli jsme důvod pochybovat o tom, že CEFC má kontakty a finanční možnosti společnost posunout dál,” řekl Deníku.

Spekuluje se o tom, že podíl CEFC v Travel Service převezme jiná státní agentura, což je pro Šimáněho zásadní věc. Politiku nového vlastníka nebo spoluvlastníka CEFC si netroufá odhadovat. V případě, že nový vlastník ale bude chtít opustit český trh, je Šimáně připraven podíl CEFC v Travel Servise odkoupit.

Pro Deník doslova řekl: “Pokud to bude ta nejlepší z možností, které budou na stole, jsme připraveni podíly odkoupit. V situaci, kdy neznáte nového akcionáře a nemůžete dělat zásadní rozhodnutí, je to určitě řešení a my jsme na něj připraveni. Po dvaceti letech budování firmy vám nemůže být jedno, jak a v jakých rukou firma skončí.”

Autoři: ,

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...